Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zobowiązanie do prowadzenia uprawy leśnej

Data publikacji 04.11.2020r.

XW 2016 r. na części swoich gruntów założyłem uprawę leśną. Otrzymałem z ARiMR tzw. wsparcie na zalesianie, a od 2017 r. pobieram premię zalesieniową i premię pielęgnacyjną. Zamierzam wydzierżawić swoje gospodarstwo, w tym działkę zalesioną. Komu będą przysługiwać obie premie? Kto ma składać wniosek – dzierżawca czy ja?
YRozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych" objętego PROW 2014–2020 nie odnosi się do sytuacji, w której następuje przeniesienie posiadania zalesionego gruntu, np. na podstawie umowy dzierżawy. Jest w nich natomiast szczegółowo uregulowana kwestia zmiany właściciela wskutek takich zdarzeń, jak śmierć beneficjenta, przekształcenie (np. wniesienie gruntu do spółki z o.o.) czy też sprzedaż gruntu. Tryb postępowania w celu zachowania przez nowego właściciela prawa do świadczeń związanych z zalesieniem zależy w takich przypadkach od tego, w którym momencie nastąpiła zmiana właściciela (wskutek jego śmierci lub sprzedaży gruntu) –przed doręczeniem decyzji o przyznaniu pierwszej pomocy czy też po jej doręczeniu.
O uprawnieniach osoby dzierżawiącej zalesiony grunt w rozporządzeniu nie ma mowy. Należy z tego wyciągnąć wniosek, że dzierżawca nie ma prawa do otrzymania pomocy, a za spełnianie warunków, od których zależy jej przyznanie w kolejnych latach po zalesieniu, cały czas odpowiada właściciel.
Przypomnijmy, że pomoc obejmuje:

r e k l a m a

wsparcie na zalesienie stanowiące jednorazową, zryczałtowaną płatność z tytułu poniesionych kosztów wykonania zalesienia oraz ewentualnego jego ogrodzenia lub ewentualnego zabezpieczenia drzewek trzema palikami, w przeliczeniu na hektar gruntów, wypłacaną w pierwszym roku zalesienia;
premię pielęgnacyjną stanowiącą zryczałtowaną płatność z tytułu poniesionych kosztów na utrzymanie, pielęgnowanie i ewentualną ochronę przed zwierzyną, poprzez stosowanie repelentów nowo wykonanego zalesienia, jak również terenów zalesionych w wyniku sukcesji naturalnej, w przeliczeniu na hektar gruntów, wypłacaną corocznie przez 5 lat;
premię zalesieniową stanowiącą zryczałtowaną płatność na pokrycie utraconych dochodów z działalności rolniczej, w przeliczeniu na hektar gruntów, wypłacaną corocznie przez 12 lat.

Osoba wypełniająca wniosek o przyznanie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej zobowiązuje się do pielęgnacji zalesienia wykonanego na gruncie lub zalesienia występującego na gruncie wskutek sukcesji naturalnej, zgodnie z wymogami planu zalesienia, przez 5 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii pielęgnacyjnej oraz utrzymania zalesienia wykonanego na gruncie, przez 12 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii zalesieniowej.
Ponadto, podpisując wniosek, beneficjent zobowiązuje się do niezwłocznego informowania na piśmie ARiMR o każdej zmianie, która nastąpi w okresie od dnia złożenia wniosku do dnia przyznania płatności lub pomocy finansowej objętych wnioskiem o przyznanie płatności, w szczególności, gdy zmiana dotyczy: wykorzystywania gruntów rolnych, wielkości powierzchni upraw, przeniesienia posiadania gospodarstwa rolnego. Wydzierżawienie zalesionego gruntu może być zatem uznane za naruszenie zobowiązania, choć z przepisów rozporządzenia to nie wynika. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a