Data publikacji 13.11.2020r.
Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
Masz już prenumeratę lub dostęp?
Zaloguj się
Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu
XMój mąż zmarł 30 września 2020 r. Wcześniej złożył wniosek o pomoc z tytułu COVID-19 na bydło, które hodowaliśmy razem. Po jego śmierci nadano mi nowy numer gospodarstwa i nowy numer stada, do którego przemieściliśmy bydło. Na początku października br. złożyłam wniosek o przyznanie tej pomocy na nadany mi numer. Uzasadniłam, że zajmowałam się tym bydłem razem z mężem i robię to nadal. Ponadto znajduje się ono w tym samym miejscu, co wcześniej. Dołączyłam akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza. W ARiMR oznajmiono mi, że nie otrzymam wsparcia, bo w marcu br. nie posiadałam tych zwierząt. Nie mogę tego zrozumieć. Bydło należało przecież do nas obojga, teraz należy tylko do mnie, jestem jedyną spadkobierczynią. Czy nie powinno to być objęte dziedziczeniem po zmarłym mężu?
YWydawać by się mogło oczywiste, że spadkobierca zmarłego rolnika, zwłaszcza jeśli jest to żona, która wspólnie z nim prowadziła gospodarstwo rolne i zajmowała się hodowlą zwierząt gospodarskich, powinna mieć prawo do takiego samego wsparcia, jakie przysługiwałoby jemu. Niestety, rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 24 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19" w ramach działania "Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 nie przewiduje takiej sytuacji, że rolnik, który złożył wniosek, umrze przed otrzymaniem pomocy. A nawet przeciwnie, zgodnie z § 9 tego rozporządzenia, z uwagi na cel i istotę działania "Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, nie jest możliwe:
wstąpienie do toczącego się postępowania na miejsce wnioskodawcy przez następcę prawnego wnioskodawcy albo nabywcę gospodarstwa rolnego lub jego części albo przedsiębiorstwa lub jego części;
przyznanie i wypłata pomocy następcy prawnemu beneficjenta albo nabywcy gospodarstwa rolnego lub jego części albo przedsiębiorstwa lub jego części.
Trudno powiedzieć, czy jest to luka w przepisach tworzonych na chybcika, czy celowe pominięcie spadkobierców, żeby zmniejszyć ogólną kwotę wypłacanego wsparcia. Tak czy inaczej, zapisy rozporządzenia w tej kwestii są bardzo krzywdzące i powinny być jak najszybciej zmienione. ●