I być może smaki tych ostatnich zainspirowały nas do czegoś jeszcze. Otóż chcielibyśmy ogłosić konkurs kulinarny dla członkiń i członków kół gospodyń wiejskich na oryginalną potrawę z wykorzystaniem mleka albo któregokolwiek z jego przetworów. Ogłaszamy konkurs pod hasłem "Mleczne cuda w przepisach KGW".
Chcemy, żebyście puścili wodze fantazji i uruchomili wyobraźnię. Naszym marzeniem jest, by w konkursie pojawiły się oryginalne receptury. Wiemy, że idą święta i że na niejednym stole zagości sernik. Jeśli chcecie pochwalić się jakimś w konkursie, musi być nietuzinkowy. Takich właśnie przepisów oczekujemy. Jeśli zechcecie przesłać recepturę na pierogi z serem, muszą być jakoś inne od tych, które znamy z popularnych przepisów.
Podpowiemy wam, gdzie i jak szukać inspiracji, ale najpierw kilka słów o tym, co z potrawą i jej smakiem potrafi zrobić dodatek mleka i jego przetworów. Od dawna bowiem wiadomo, że nabiał ma niezwykłe właściwości kulinarne.
r e k l a m a
Nie ma jak masło
Jako naturalny produkt powstający z ubijania pasteryzowanej śmietany masło ma właściwości nadające naszym ulubionym potrawom objętość i mięsistość, pogłębiony smak i wrażenia aksamitności na podniebieniu. Co więcej, masło nadaje smak wielu potrawom, których dzieci zwykle nie lubią, z dodatkiem tego tłuszczu jednak je zjadają. Dotyczy to chociażby szpinaku czy brukselki. A jak można wykorzystać przysłowiową łyżkę masła, by uczynić naszą kuchnię atrakcyjniejszą?Nie ma nic prostszego niż dodanie łyżeczki masła do świeżo ugotowanych warzyw, które podamy zaraz z ryżem albo zgrillowaną kurzą piersią. Jeśli dodacie odrobinę masła do warzyw o neutralnym smaku, zmienicie je nie do poznania. Jeśli chcecie smażyć na maśle, najlepszym wyjściem będzie masło klarowane. Jeśli go nie macie, sprawdzi się łączenie zwykłego masła z olejem rzepakowym. Wtedy uzyskacie wyższy stopień dymienia tłuszczu, a proteiny mleczne nie będą się tak szybko palić. Ciastom i ciasteczkom masło nadaje kruchości.
Mleko dla pianki, jogurt dla delikatności
Mleko ma nie tylko właściwości odżywcze, ale także kulinarne. Białka mleka i tłuszcz mleczny nadają też potrawom teksturę i formują pianę. Stabilizują pęcherzyki powietrza, a tłuszcz, co prawda, je destabilizuje, ale w międzyczasie dodaje pełnego smaku. Mleko chude pozwoli zrobić wzorcową piankę, ale nie doda napojowi czy potrawie smaku. Tłuste nada aromat, ale nie pozwoli się tak dobrze ubić.A co waszym potrawom uczyni jogurt? Fermentowane mleko doskonale nadaje się jako dodatek do potraw i słodkich, i słonych czy pikantnych. Jest świetnym prebiotykiem i probiotykiem, ułatwi więc trawienie, a zdrowie jelit i ich flora bakteryjna zyskają. Podniesie też na wyższy poziom nasze kulinarne poczynania. Jogurt – dzięki umiarkowanej kwasowości i zawartości wapnia – działa jako naturalny zmiękczacz i czyni mięso delikatniejszym niż większość marynat, które zwykle mają bardziej kwasowy odczyn. Jeśli chcecie zrobić dip, sos czy sałatkę, a ograniczyć kaloryczność potrawy, użyjcie jogurtu jako zastępnika bardziej tłustych składników, którymi są olej czy majonez. Jogurt użyty w ciastach i innych słodyczach doda im wilgotności i smaku. Ponieważ jest gęsty, sprawi, że nie będzie potrzebne tyle mąki. Ciasto będzie wtedy delikatniejsze. Podobne działanie w potrawach, w tym naleśnikach, racuchach czy ciastach kruchych, ma zsiadłe mleko albo twaróg.
r e k l a m a
Inspiracja zewsząd!
Gdzie najlepiej szukać ciekawych przepisów i inspiracji? Sięgajcie do zeszytów z przepisami waszych babć i prababć. Może macie na półkach jakąś starą książkę kucharską? Można znaleźć w niej ciekawe podpowiedzi albo stworzyć nową recepturę, łącząc stary przepis z nowym. Świetnym źródłem jest, oczywiście, Internet. Ale pamiętajcie, że przepisy w nim są tak łatwo dostępne, że wiele z nich traci już na oryginalności. Dlatego szukajcie stron czy blogów bardziej niszowych. Albo też wpisujcie w wyszukiwarkę najbardziej nietypowe połączenia. Jest też inny sposób, by w globalnej sieci znaleźć coś ciekawego. Nie bójcie się zajrzeć na strony zagraniczne. Wystarczy, że ograniczycie się do języka angielskiego. Pomóc w tym mogą dzieci czy wnuki – poprośmy, by znalazły angielskie odpowiedniki potraw czy pojedynczych składników albo sami wesprzyjcie się narzędziem "Google tłumacz". Anglojęzyczny internet kulinarny pełen jest arcyciekawych receptur i zaskakujących połączeń.Mleka czy jego przetworów możecie użyć na różne sposoby. Mogą być składnikiem potrawy, ale też służyć do jej dekoracji. W poszukiwaniach uwzględnijcie mleko, śmietanę, twarogi, ser dojrzewający, czyli tzw. żółty, ale też sery brie i camembert, a także jogurty, kefiry czy zsiadłe mleko, a nawet coraz popularniejszy i produkowany w Polsce tureckiego pochodzenia ajran.
Możecie to wygrać!
Komisja konkursowa wyłoni dziesięciu laureatów, którzy staną się szczęśliwymi posiadaczami wielofunkcyjnego robota kuchennego. Ale wygranych będzie więcej, bowiem przyznamy też dwadzieścia wyróżnień i nagrodzimy autorki i autorów zestawem publikacji i upominkami o wartości do 100 zł.Komisja oceniać będzie recepturę na deser lub danie obiadowe, a w niej nieszablonowość przepisu, listę składników i oryginalność opisu. Ocenie podlegać będzie też zdjęcie potrawy. Zdjęcie powinno być w formacie JPG, mieć wielkość od 500 kB do 10 MB i rozdzielczość 300 dpi. Zdjęcie i przepis należy przesłać do naszej redakcji za pośrednictwem elektronicznego formularza zgłoszeniowego dostępnego pod adresem tpr.pwrwydawnictwo.pl/mleczne-cuda i na stronie www.tygodnik-rolniczy.pl/mleczne-cuda.
Osoby biorące udział w konkursie muszą należeć do kół gospodyń wiejskich. Na zgłoszenia czekamy do 6 stycznia 2021 roku. Informacje o konkursie i jego regulamin znajdziecie na naszej stronie internetowej.
Wiemy, że głowy już macie pełne pomysłów. Zatem ruszajcie do garnków, patelni i foremek! Już nie możemy się doczekać efektów waszej kreatywności.