LUBELSKIE
Krowy w gospodarstwie państwa Wdowiaków utrzymywane są w oborze, która powstała w latach 80. Od tamtej pory była już 4 razy modernizowana, a efektem tych prac jest m.in. 46 stanowisk. Stado stale się jednak powiększa i – jak mówią hodowcy – przydałby się nowy obiekt dla krów mlecznych.– Chcielibyśmy wybudować nową oborę wolnostanowiskową, tylko plan zagospodarowania przestrzennego w gminie zabrania budowy w naszym siedlisku budynków inwentarskich, a nawet silosów na kiszonki. Dopóki plan nie zostanie zmieniony nie możemy niczego wybudować. Już ponad 5 lat czekamy na jego zmianę. W uwięziówce mamy bardzo dużo pracy, a w obiekcie wolnostanowiskowym byłoby lżej – mówi Michał Wdowiak, który ma już wstępne zamierzenia co do przyszłego obiektu
r e k l a m a
– Zwierzęta raczej nie będą utrzymywane na ściółce, gdyż słoma bywa czasami bardzo droga i lepiej się uniezależnić od jej zakupu. Nie jestem też zwolennikiem robotów udojowych i dlatego planuję, by dój w nowym obiekcie odbywał się w hali udojowej.
Po tak wyczekiwanej zmianie planów zagospodarowania gospodarze w pierwszej kolejności chcą wybudować silosy na kiszonki.
– Wcześniej robiliśmy baloty, ale od 3 lat sianokiszonki sporządzamy na pryzmach. Teren za stodołą jest bardzo mokry i żeby nie "kopać się" w błocie, jeszcze przed wybudowaniem nowej obory chcielibyśmy wybudować silosy na kiszonki z kukurydzy i traw. Błoto mieliśmy także na podwórku, więc premię dla młodego rolnika przeznaczyliśmy na jego utwardzenie. Syn złożył wniosek o dofinansowanie zakupu ciągnika o mocy 150 KM, agregatu typu gruber oraz na budowę silosów, jednak nie wiemy, czy na czas zmienione zostaną plany zagospodarowania w gminie. Jeśli nie, to skończy się tylko na zakupie ciągnika i agregatu – dodaje Bożena Wdowiak, mama pana Michała.
Utrudnienie przy obsłudze zwierząt potęguje jeszcze fakt, że krowy zwrócone są głowami do ściany.
– Mamy wóz paszowy, ale nie możemy nim wjechać do obory. Korytarze paszowe są wąskie i znajdują się przy ścianach, więc PMR musimy rozwozić taczką. Pomimo tych trudności jesteśmy zadowoleni z zastosowania paszowozu. Od dwóch lat użytkujemy maszynę RMH o pojemności 12 m3. Odkąd zaczęliśmy podawać krowom PMR znacząco wzrosła ich wydajność mleczna – mówi Michał Wdowiak.
W skład miksu zbilansowanego na wydajność 25 litrów mleka dziennie wchodzi: sianokiszonka, kiszonka z kukurydzy, wysłodki mokre, młóto browarniane, śruta zbożowa, sojowa, śruta rzepakowa i dodatki paszowe uzupełniające. Sztuki produkujące powyżej 25 litrów mleka dziennie są premiowane paszą treściwą, która zadawana jest 3 razy dziennie. Raz dziennie krowy otrzymują gotową mieszankę, a dwa razy dziennie przygotowaną w gospodarstwie.
– Staraliśmy się maksymalnie wykorzystać własne ziarno zbóż sporządzając mieszanki we własnym zakresie. Niestety, teraz komponenty bardzo podrożały i nie do końca opłaca się sporządzać pasze samemu. Ostatnio wszystkie środki do produkcji rolnej drożeją, ale na szczęście dostarczamy mleko do dobrej mleczarni, która niedawno podniosła cenę o 13 groszy na litrze. Na Spółdzielnię Mleczarską w Rykach nie można narzekać zarówno, jeśli chodzi o cenę, jak i współpracę. Dodatkowo, po uruchomieniu faktury elektronicznej pieniądze na koncie mamy bardzo szybko. Kolejnym atutem jest fakt, że spółdzielnia wykonuje badanie zawartości mocznika w mleku, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem – dodaje Michał Wdowiak.
Od 3 lat pan Michał sam prowadzi inseminację swojego stada.
– Inseminator nie zawsze mógł dojechać na czas, szczególnie w niedziele i święta, a samemu można wykonać zabieg w najbardziej optymalnym momencie rui. Większość stada stanowią czyste hf-y, ale zdarzają się także krzyżówki z takimi rasami jak jersey i brown swiss. Krzyżówki te mają przede wszystkim mocniejsze nogi niż czyste hf-y. Zamawiając nasienie otrzymujemy rabaty dzięki czemu kupujemy je taniej. Ponadto nie płacimy za usługę, więc zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na zakup lepszego materiału genetycznego. Przy doborze zwracamy głównie uwagę na takie cechy jak budowa nóg, zawieszenie wymienia i kaliber – wyjaśnia hodowca.
r e k l a m a