Przed przystąpieniem do korekcji oczywiście trzeba krowę poskromić w bezpieczny dla niej i dla nas sposób. Noga zwierzęcia powinna być unieruchomiona, odwrócona do góry podeszwą. Przed przystąpieniem do zabiegu trzeba dokładnie wyczyścić i osuszyć racice, najlepiej za pomocą trocin.
Pierwszym krokiem jest pomiar długości oraz grubości racicy, które powinny wynosić odpowiednio 7,5 cm oraz 5–7 mm. Do pomiaru długości palca służy miarka o długości 75 mm i grubości około 7 mm. Pomiar na racicach kończyn tylnych wykonujemy na palcu wewnętrznym racicy. W kończynach przednich pomiar wykonujemy na palcu zewnętrznym.
Pomiar wykonywany jest na zewnętrznej ścianie palca od koronki w kierunku czubka palca. Jeden koniec miary przykładany jest do koronki, w tym momencie musi ściśle przylegać́ do puszki palca. W ten sposób uzyskujemy pożądaną długość. W przypadku gdy długość palca odpowiada długości miary lub jest krótsza – nie dokonujemy żadnego cięcia. Jeśli jednak róg racicowy jest dłuższy od zastosowanej miarki, wówczas odcinamy wystającą część przerośniętego rogu. Odcięcie wykonujemy za pomocą szczypiec, które przykładamy do racicy w ten sposób, aby dolna szczęka szczypiec (która znajduje się od spodu racicy) przylegała do miary, a same szczypce utrzymujemy w pozycji przedłużenia nogi krowy. Dopiero w takim ustawieniu dokonujemy odcięcia przerośniętego rogu. Po odcięciu nadmiaru rogu z mierzonego palca, przystawiamy do niego drugi palec racicy i odcinamy nadmiar. Po przycięciu przerośniętych czubków przymierzamy palce do siebie, upewniając się, że długość obydwu jest taka sama.
Drugim krokiem jest poziomowanie podeszwy. Racicę tworzą dwa palce, wewnętrzny i zewnętrzny. Docelowo oba muszą mieć tę samą wysokość, dzięki czemu będą miały taki sam kontakt z podłożem i waga krowy będzie się na nich równomiernie rozkładała. Po prawidłowo wykonanym pierwszym cięciu na racicach kończyn tylnych poziomowanie podeszwy rozpoczynamy od palca wewnętrznego (na racicach przednich w odwróconej kolejności). Poziomowanie zaczynamy od czubka, pozostawiając 5 mm jego grubości, i tniemy poziomo, przesuwając się w kierunku pięty. Informatorem uzyskania oczekiwanej grubości podeszwy będzie zataczająca krąg wokół czubka biała linia (spoiwo łączące róg ściany palca z tkanką rogową podeszwy).
Trzecim krokiem jest wycięcie wyokrąglenia w wewnętrznej ścianie palca. Zabieg ten wykonujemy nożem, wycinając wyokrąglenie na środkowej 1/3 wewnętrznej ścianie każdego z palców. Na palcu wewnętrznym powinny być one krótkie i dość strome, a na zewnętrznym płaskie i rozległe. Tniemy ruchem wyokrąglającym tkankę rogową od miejsca pięty w kierunku palca. Trzeba pamiętać, że wierzchołkowa część wewnętrznej ściany palca stanowi podporę zabezpieczającą palec przed rotacją i wywracaniem się do środka, dlatego należy zachować ostrożność i precyzję w cięciu.
Czwarty krok polega na usuwaniu luźnego rogu racicy z okolic piętki. Krok piąty to wszelkiego rodzaju cięcia lecznicze niemające nic wspólnego z ogólnie pojętą weterynarią czy chirurgią. Przeprowadzenie cięcia leczniczego w korekcji racic skutkuje takim wymodelowaniem chorej, uszkodzonej czy zainfekowanej racicy, aby krowa mogła nadal funkcjonować w swoim środowisku, a uszkodzone palce racicy mogły się regenerować.