Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Żądanie stwierdzenia niezgodności z prawem wyroku sądu

Data publikacji 27.11.2020r.

XPrzegrałem sprawę w sądzie i wyrok drugiej instancji jest prawomocny. Nie mogę wnieść skargi kasacyjnej. Czy są jeszcze inne możliwości prawne? Wydany wyrok wyrządził mi szkodę.
YArtykuł 4241 Kodeksu postępowania cywilnego określa, że można żądać stwierdzenia niezgodności z prawem prawomocnego wyroku sądu drugiej instancji kończącego postępowanie w sprawie, jeżeli przez jego wydanie stronie wyrządzono szkodę. Natomiast zmiana lub uchylenie tego wyroku w drodze przysługujących stronie środków prawnych nie było i nie jest możliwe. W wyjątkowych przypadkach, gdy niezgodność z prawem wynika z naruszenia podstawowych zasad porządku prawnego lub konstytucyjnych wolności albo praw człowieka i obywatela, można także żądać stwierdzenia niezgodności z prawem prawomocnego wyroku sądu pierwszej lub drugiej instancji kończącego postępowanie w sprawie. Następuje to, gdy strona nie skorzystała z przysługujących jej środków prawnych, chyba że jest możliwa zmiana lub uchylenie wyroku w drodze innych przysługujących stronie środków prawnych.
Według art. 4246 k.p.c., skargę wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwóch lat od dnia jego uprawomocnienia się. W razie stwierdzenia niezachowania warunków formalnych, określonych w art. 4245 § 2, przewodniczący wzywa do poprawienia lub uzupełnienie skargi. Sąd odrzuca skargę wniesioną z naruszeniem art. 871 § 1, spóźnioną, nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę, której braków strona nie usunęła w wyznaczonym terminie.
Według k.p.c., po doręczeniu skargi stronie przeciwnej sąd przedstawia niezwłocznie akta sprawy Sądowi Najwyższemu. Uwzględniając skargę, SN stwierdza, że wyrok jest w zaskarżonym zakresie niezgodny z prawem. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a