Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dokarmianie cieląt rozwija żwacz

Data publikacji 04.12.2020r.

Do chwili odłączenia cieląt, obok mleka matki, drugim głównym źródłem ich pokarmu są pasze podawane krowom. Najkorzystniejsza dla hodowcy jest sytuacja, kiedy cielęta urodzą się na 1–2 miesiące przed wyjściem krów mamek na pastwisko. Tam, przy boku krowy, cielę powinno umieć już pobierać ruń pastwiskową, dlatego powinno się jak najwcześniej rozpocząć dokarmianie zwierząt paszami objętościowymi, między innymi dobrym sianem, aby przyspieszyć rozwój żwacza, co zwiększy zdolność do pobierania pasz.
W stadach hodowlanych powszechnie stosuje się dokarmianie cieląt paszą treściwą. Dobrymi komponentami samodzielnie sporządzonej mieszanki treściwej są: śruta kukurydziana – 60%, gnieciony owies – 30%, śruta sojowa – 10%. Poziom dokarmiania zależy oczywiście od typu zwierzęcia (odsadki, odsadki odchowane, buhajki opasowe) czy też kierunku opasu (masa zwierzęcia, metoda opasu, termin uboju). Najlepsze efekty daje dokarmianie cieląt, jeżeli połączone jest z odpowiednio zaplanowanym wypasem pastwiskowym. Szczególnego znaczenia nabiera dokarmianie w okresie, gdy występuje suche lato i jest za mało porostu pastwiskowego dla krów, jak i dla cieląt. Dla zapewnienia prawidłowego rozwoju cielętom starszym, pijącym mało mleka, należy podawać mieszanki mineralno-witaminowe o zawartości wapnia do fosforu 2,5:1.
W USA przeprowadzono badania nad dokarmianiem cieląt rasy hereford. Okazało się, że na zwiększenie masy ciała odsadka o 1 kg zużywa się 3–3,5 kg paszy treściwej w zależności od kondycji cieląt. Im gorsza kondycja, tym lepsza efektywność dokarmiania powodująca zwiększenie masy ciała odsadków o 15–30 kg.
Dla zapewnienia prawidłowego rozwoju i zdrowia cieląt warto pamiętać o szczepieniach profilaktycznych i to nie tylko samych osesków. Często hodowcy stosują dwukrotne szczepienie krów i jałowic cielnych, zabezpieczających je przed chorobami układu pokarmowego. Cielęta szczepi się profilaktycznie przeciw schorzeniom układu oddechowego, jednak nigdy szczepionki w 100% nie uchronią osesków przed biegunkami.

Beata Dąbrowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a