Produkcja pras do dużej kostki wystartowała w Zedelgem w 1987 roku. Wprowadzone wtedy do oferty modele D1000 oraz D2000 były odpowiedzią New Hollanda na produkowane w USA i mocno rozpowszechnione prasy wielkogabarytowe Hesston. Notabene marka Hesston należała wtedy do Fiata, który sprzedał tę firmę koncernowi AGCO w 1991 roku. W tym samym roku Fiat przejął 80 procent udziałów spółki Ford New Holland, potem stając się stuprocentowym właścicielem tej marki. Prasa D1000 wyznaczała nowy trend na rynku, jakim było formowanie bel o szerokości 90 cm i wysokości 60 cm, które były ekonomiczne w transporcie i składowaniu. Z kolei model D2000 wyróżniał się tym, że był wyposażony w komorę wstępnego zgniotu. Kolejne przełomowe tego typu maszyny to D1010 z 1995 roku z systemem tnącym, BB900 z 1999 roku z wyświetlaczem InfoView oraz BB900A z 2004 roku z wyświetlaczem IntelliView. W 2008 roku do oferty wprowadzono nowe prasy BB9000 i właśnie jedna z nich 20 maja 2008 roku opuściła Zedelgem jako 15-tysięczna prasa wielkogabarytowa wyprodukowana w tej fabryce
– Na wyprodukowanie pierwszych 15 000 maszyn potrzebnych było 21 lat. Drugie tyle pras wielogabarytowych powstało w Zedelgem w następnych 12 latach. To potwierdza jak prasy do dużej kostki zyskiwały na popularności. Za ich zastosowaniem – jak podaje New Holland – przemawia m.in. lepsze wykorzystanie środków transportowych. Po prostu na ciężarówkę czy przyczepy można załadować więcej kostek niż bel okrągłych. Kostki łatwiej się też magazynuje. Ponadto słomę z kostek, w porównaniu do bel okrągłych, szybciej się rozsypuje np. na legowiska. Bo bele trzeba rozwijać, a kostki są tak mocno zbite, że po rozcięciu sznurków samoczynnie się rozpadają. Na plus zasługują też bardzo wysokie wydajności pras wielogabarytowych.
Słowa te potwierdził test New Hollanda przeprowadzony 26–27 lipca 2016 roku na polach farmy La Duranderie niedaleko Nalliers w regionie Kraj Loary (Francja). Polegał na sprawdzeniu możliwości prasy BigBaler 1290 Plus, która pracowała przez 17 godzin zbierając słomę po pszenicy z pól o łącznej powierzchni 115 ha. Podczas próby ani razu nie doszło do zatrzymania zestawu z powodu zerwania sznurka, problemów z supłaczami czy zablokowaniem maszyny. Prasa zbierała słomę z wydajnością 32 t/h, dzięki temu łącznie udało się sprasować 1254 bele o łącznej masie 544 ton. Każda kostka miała długość około 2,37 m i ważyła średnio 434 kg. Gęstość jednej beli wyniosła 170 kg/m3. Na zebranie całego materiału zużyto 481,7 litra paliwa, co daje 0,38 litra na jedną belę.
r e k l a m a
Pierwszą prasę z serii BigBaler – model 230 wprowadzono do oferty w 2012 roku. Natomiast BigBaler 1290 Plus jest w produkcji od 2015 roku. Pozwala formować bele prostopadłościenne o szerokości 120 cm, wysokości 90 cm oraz długości regulowanej w zakresie od 100 do 260 cm. Za zbieranie pokosu odpowiada szeroki na 2,23 m podbieracz (z zespołem tnącym 2,35 m), który wyposażony jest w wytrzymałe, a zarazem elastyczne palce o średnicy 5,5 mm. Po bokach mechanizmu podbierającego zamontowano wyprofilowane osłony, natomiast w górnej części rolkę dociskową. Podawanie materiału wspomagają boczne podajniki ślimakowe, zwężające pokos do szerokości kanału ładowania. Oryginalnym rozwiązaniem jest umieszczony nad podbieraczem wałek z centralnymi wypustami i bocznymi przenośnikami ślimakowymi. Jego zadaniem jest skierowanie plonu ku podajnikowi. W kanale prasy BigBaler 1290 Plus może być zamontowany widłowy mechanizm podający lub rotor i system rozdrabniający z nożami. Zanim rozpocznie się zasadniczy proces zgniotu, wpierw materiał kierowany jest do komory kompresji wstępnej, na wejściu której umieszczono czujniki przepływu. Dzięki nim, na monitorze wyświetlana jest informacja, czy materiał jest podawany równomiernie lub też czy nie dochodzi do gromadzenia się masy po jednej ze stron. W drugim przypadku operator informowany jest o konieczności przemieszczenia się w lewo lub w prawo na obszarze pokosu. Później porcja materiału trafia do komory zgniatania, gdzie jest dociskana tłokiem wykonującym do 48 uderzeń na minutę. Uformowane kostki obwiązywane są sznurkiem. Aparat wiążący oparty jest na 6 supłaczach, które działają w układzie podwójnych węzłów, tzn. wiążą dwa węzły na początku i na końcu beli. Do oczyszczania aparatów wiążących zastosowano trzy wentylatory. W przypadku prac w najbardziej ekstremalnych warunkach (np. zbiór słomy kukurydzianej) możliwe jest zamontowanie dodatkowego zestawu wydmuchującego powietrze, obsługiwanego przez układ pneumatyczny ciągnika. Oprócz modelu BigBaler 1290 Plus, w ofercie New Hollanda znajdują się również trzy inne prasy z serii BigBaler: model 870 Plus (kanał prasowania 80x70 cm), 890 Plus (80x90 cm) oraz 1270 Plus (120x70 cm). Dostępny jest także potężny model BigBaler 1290 High Density (120x90x100–300 cm). Jakie dodatkowe wyposażenie posiada jubileuszowa prasa?
– System IntelliCruise, który automatycznie reguluje prędkość ciągnika tak, aby prasa działała z optymalną wydajnością oraz czujnik wypełnienia SmartFillTM, dzięki któremu każda bela ma idealnie taki sam kształt i stopień zgniotu – podaje New Holland.
r e k l a m a