Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Za i przeciw dla PMR-u

Data publikacji 04.12.2020r.

System żywienia PMR (partly mixed ration) powszechnie stosowany jest w oborach uwięziowych oraz wolnostanowiskowych, w których nie ma możliwości podziału stada na grupy



W systemie PMR wszystkie krowy w laktacji otrzymują pełnoporcjową mieszaninę TMR, której wartość pokarmowa zbilansowana jest do średniej wydajności w stadzie, np. 22 kg mleka dziennie. Sztuki o wydajnościach przekraczających ten poziom, premiowane są dodatkiem paszy treściwej: w oborach uwięziowych z ręki bądź z podwieszanych wózków paszowych; w oborach wolnostanowiskowych ze stacji żywienia. Podstawę PMR-u stanowią pasze objętościowe, część pasz treściwych oraz komponenty białkowe. W premii dla wydajniejszych sztuk stosuje się zazwyczaj 2–3 rodzaje pasz treściwych. Stosując system żywienia PMR, nie musimy wydzielać kilku grup żywieniowych. Jest on prosty i łatwy w obsłudze, ale… Pomimo swej popularności okazuje się być nie najlepszym w żywieniu krów rasy hf. W opinii prof. Zygmunta M. Kowalskiego z UR w Krakowie, system PMR ma bowiem wiele ograniczeń. Przede wszystkim ilość pasz treściwych w mieszaninie TMR zadawanej na stół paszowy nie może być duża, bo powodowałoby to otłuszczanie się krów niskowydajnych. Z tego też względu wspólny TMR zbilansowany jest zwykle na produkcję 20–22 litrów mleka i znajduje się w nim tylko 3–4 kg paszy treściwej na sztukę. Niewykorzystywany jest zatem fakt, iż mieszanie dużych dawek pasz treściwych w wozie paszowym zmniejsza ryzyko występowania subklinicznej kwasicy. Nie w pełni wykorzystuje się więc zalety płynące ze stosowania wozu paszowego.
W systemie PMR pasze treściwe zadawane są najczęściej w stacjach żywienia, według planowanego podziału na odpasy. Krowa ma możliwość pobierania na przykład co godzinę około 1 kg granulatu. Taki podział dawki paszy treściwej jest zdecydowanie bardziej fizjologiczny, niż jednorazowe zadawanie np. 3 kg paszy krowom na uwięzi, niemniej wciąż jest bardziej kwasicowy niż mieszanie pasz w wozie paszowym. Jak zakłada system TMR, krowa pobierając w jednym kęsie pasze treściwe razem z objętościowymi ślini się, co powoduje buforowanie żwacza i stabilizację zachodzącej w nim fermentacji.

Beata Dąbrowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a