Przypomnijmy, iż gospodarstwa prowadzące chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie większej niż 210 DJP muszą dostosować powierzchnię lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do końca 2021 r., a te z mniejszą obsadą – do końca 2024 r.
r e k l a m a
Młodzi na szczególnych zasadach
Wsparcie jest przewidziane na budowę i rozbudowę płyt obornikowych oraz zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę. Młodzi rolnicy mogą wykorzystać je także na budowę urządzeń do przechowywania kiszonek. Gospodarstwa, które spełniają już warunki przechowywania nawozów naturalnych płynnych określone w programie azotanowym, mogą wnioskować o pieniądze na doposażenie w urządzenia do aplikowania nawozów naturalnych. O pomoc na zakup sprzętu do aplikacji można wystąpić również w sytuacji połączenia tej pomocy z realizacją inwestycji w przechowywanie nawozów naturalnych. Młodzi rolnicy mogą wystąpić o dofinansowanie zakupu wozu asenizacyjnego bez dokumentowania dostosowania gospodarstwa do warunków przechowywania nawozów naturalnych, jeśli będą wnioskować również o dofinansowanie budowy silosu na kiszonkę.Co jednak ważne, młodzi rolnicy mogą realizować inwestycje w silosy do kiszonek jedynie w terminie 24 miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia gospodarstwa jako kierujący. Natomiast zrealizowanie całej operacji (gdy wnioskuje jeszcze o dofinansowanie, na przykład, budowy płyty obornikowej) musi nastąpić w terminie 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy, czyli w terminie obowiązującym dla pozostałych inwestycji i wnioskujących. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż gospodarstwa o obsadzie zwierząt powyżej 210 DJP muszą zmieścić się z wykonaniem inwestycji w płyty i zbiorniki do końca 2021 r., a te z większą – do końca 2024 r.
Wsparcie z "Inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych" nie obejmuje gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą, na którą potrzebne jest pozwolenie zintegrowane.
Budowa i rozbudowa
Dofinansowaniu podlegają koszty budowy, przebudowy lub zakupu płyt obornikowych, które zapewnią gromadzenie i przechowywanie obornika przez okres nie krótszy niż 5 miesięcy. Natomiast zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych o pojemności lub powierzchni, która zapewni ich przechowywanie – przez co najmniej 6 miesięcy. Do obliczania pojemności zbiorników oraz powierzchni płyt stosuje się przepisy programu azotanowego. Należy to zrobić w oparciu o dwa załączniki do programu, tj. "Sposób sporządzania obrotu stada, obliczania sztuk przelotowych zwierząt gospodarskich i stanu średniorocznego tych zwierząt" (nr 4) oraz "Sposób obliczania wymaganej pojemności zbiorników oraz wymaganej powierzchni miejsc do przechowywania nawozów naturalnych" (nr 5).Przy ustalaniu liczby zwierząt w gospodarstwie w przeliczeniu na DJP (duże jednostki przeliczeniowe) uwzględnia się stan średnioroczny zwierząt w roku kalendarzowym, w którym przypada dzień rozpoczęcia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy, czyli w 2020 r. Natomiast w przypadku rolników, którzy przejęli gospodarstwa lub rozpoczęli produkcję zwierzęcą w trakcie tego roku – planowany stan średnioroczny zwierząt w gospodarstwie w okresie kolejnych 12 miesięcy.
Rolnicy mogą wnioskować o wsparcie na budowę lub przebudowę zbiorników oraz płyt o większej pojemności lub powierzchni, niż wynika to z programu azotanowego, jeśli to uzasadnią. W uzasadnieniu nie można jednak posługiwać się argumentem o potrzebie posiadania, na przykład, większej płyty ze względu na to, że rolnik kupuje lub przejmuje obornik od sąsiada. Uzasadnienie powinno dotyczyć ilości, sposobu przechowywania itp. nawozu "produkowanego" w gospodarstwie.
r e k l a m a
Wystarczy jeden punkt
Pomoc w wysokości maksymalnie 100 tys. zł przyznawana jest w formie refundacji 50% lub 60% (gdy o pomoc wnioskuje młody rolnik) kosztów kwalifikowalnych. O kolejności przyznawania wsparcia decydują punkty, jednak wystarczy 1 punkt, aby wniosek zakwalifikował się do pomocy. Punkty otrzymuje się za:- liczbę zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie w przeliczeniu na DJP (równa co najmniej 210 – 2 punkty, mniejsza niż 210 – 1 punkt),
- udział kosztów kwalifikowalnych polegających na dostosowaniu gospodarstwa do wymagań dotyczących warunków przechowywania nawozów naturalnych (od 1 do 5 punktów),
- nieskorzystanie wcześniej z tego dofinansowania lub dofinansowania na obszarach OSN – 1 punkt.