Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Prezes wiecznym optymistą

Data publikacji 10.12.2020r.

Druh Robert Czyżewski w wieku dziesięciu lat wstąpił do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Trzciniec. Minęło dwadzieścia pięć lat gdy został prezesem jednostki. Kieruje nią wraz ze swoim zastępcą-naczelnikiem dh. Piotrem Daną i wszystko wskazuje, że na jej czele pracować będą jeszcze przez wiele lat. Zaangażowania i doświadczenia im nie brakuje.

mazowieckie

Jednostka została założona w 1950 r. Teraz przypadał jubileusz 70-lecia, niestety ze względu na panującą epidemię strażacy byli zmuszeni przełożyć obchody na późniejszy termin. Mówi się, że najbliższą okazją do uroczystego świętowania będzie dopiero 75-lecie. – Musimy poczekać – z przykrością oznajmia prezes Czyżewski. – W dobie epidemii nie możemy narażać mieszkańców i licznie zaproszonych gości.
Trzciniec położony jest w powiecie pułtuskim, w gminie Pułtusk. To niewielka wieś choć o ich strażakach bywa głośno.
Burmistrz Wojciech Gregorczyk stojący na czele Urzędu Miasta w Pułtusku jest wyjątkowo przychylny działaniom druhów z OSP Trzciniec. Stąd też jego zaangażowanie w dofinansowaniu jednostki w koniecznych dla jej funkcjonowania potrzebach.
- To prawda – mówi prezes Robert Czyżewski. – Burmistrz m.in. w ubiegłym roku dofinansował wymianę drzwi garażowych w strażnicy. Powiem krótko, zawsze możemy na niego liczyć. Z pewnością moje zdanie podzielają prezesi pozostałych w gminie jednostek.
W OSP Trzciniec służy sześćdziesięciu pięciu strażaków, w tym Jednostkę Operacyjno-Techniczną tworzy szesnastu druhów.
- Wkrótce JOT zasilą dwie kobiety, które na dniach kończą wymagane szkolenia. Są nimi dh. Katarzyna Balcerzak oraz dh. Małgorzata Podolska – powiedział prezes Czyżewski.
W strukturach trzcinieckiej straży prężnie działa 14-osobowa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. To zasługa ich trenera dh Piotra Dany i opiekunów dh Marcina Czyżewskiego, brata prezesa oraz dh. Marka Balcerzaka.
- Młodzież godnie nas reprezentuje podczas corocznych zawodów sportowo-pożarniczych – mówi trener-naczelnik dh Piotr Dana. – W jednostce mamy trzy drużyny: seniorów, MDP oraz drużynę mieszaną-dziecięcą. Faktycznie druhowie z MDP odnoszą największe sukcesy. W rywalizacji gminnej zawsze plasują się na podium. Cztery lata temu rywalizowali w zawodach na szczeblu powiatowym. Niestety przed laty podium było poza ich zasięgiem, ale i tak sam udział w tej rangi zawodach uważamy za duży sukces – powiedział dh Piotr Dana.
Pomimo doskonałego wyszkolenia strażaków oraz dysponowania przez nich dobrym sprzętem, strażacy z Trzcińca nie są zrzeszeni w krajowym systemie KSRG. Spośród funkcjonujących w gminie Pułtusk trzynastu jednostek OSP tylko jedna z nich OSP Głodowo, włączona jest do krajowego sytemu.
- Nic na siłę, skoro mówimy o KSRG – dodaje prezes. – Gdy przyjdzie czas byśmy wstąpili do KSRG to z przyjemnością to zrobimy. Na dzień dzisiejszy zadań nam nie brakuje. W tym roku mimo panującej pandemii do akcji zadysponowywani byliśmy blisko 14 razy. Dominowały zdarzenia drogowe i pożary. Skoro mówimy o sprzęcie – dodaje prezes Czyżewski – prawdą jest, że dysponujemy doskonałymi samochodami, przede wszystkim mam na myśli zakupiony w listopadzie tego roku Man TGM 46/2,9. Chciałbym podziękować Narodowemu oraz Wojewódzkiemu FOŚiGP, MSWiA, Marszałkowi Województwa Mazowieckiego Adamowi Struzikowi i naszemu burmistrzowi Wojciechowi Gregorczykowi. Bez ich wsparcia finansowego nawet nie moglibyśmy marzyć o tak nowoczesnym samochodzie strażackim. Drugim wozem, jakim dysponujemy jest Volvo GBA z 1994 r. – powiedział prezes.
Wcześniejsze plany inwestycyjne strażaków z Trzcińca zakładały m.in. wyremontowanie do końca tego roku garaży. Jak na przebieg inwestycji wpłynęła trudna sytuacja związana z koronawirusem?
- Niestety, widzimy, że we wszystkich dziedzinach życia społecznego, gospodarczego epidemia zrobiła swoje – mówi prezes. – W naszym przypadku, o czym wspomniałem wcześniej byliśmy zmuszeni odwołać obchody 70-lecia istnienia OSP. Niemniej wierzę, że zaplanowany remont garaży przeprowadzimy do końca tego roku. Fundusze na ten cel pozyskaliśmy już z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w Warszawie. Ten remont jest naszym priorytetem.
- W przyszłym roku zaś zamierzamy pozyskać fundusze na wyposażenie nowego auta Man TGM oraz na zakup czterech kompletów kombinezonów bojowych – kontynuuje prezes Czyżewski. – Nie są to małe kwoty, dla przykładu podam, że koszt jednego kombinezonu bojowego to wydatek rzędu 4 tys. złotych. Z natury jestem optymistą i wiem, że sprostamy zadaniom, które sobie postawiliśmy – powiedział na zakończenie prezes.

Krystyna Nowakowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a