Kujawsko-pomorskie
Po ukończeniu Technikum Agrobiznesu Kazimierz Szymański rozpoczął gospodarowanie na własny rachunek. Młody i przedsiębiorczy rolnik to również znany z rolniczych filmików w sieci youtuber.– Jako że współpracuję z kuzynem Mateuszem w ramach wzajemnej pomocy przy pracach polowych i poświęcam temu zajęciu sporo czasu, przy udoju pomaga mi mama, a w polu ojciec – opowiada młody gospodarz, który utrzymuje 80 sztuk bydła, w tym 30 krów mlecznych rasy hf. Stado znajduje się pod oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność za ubiegły rok wyniosła ponad 9200 kg mleka.
r e k l a m a
– Chcąc zwiększyć wydajność, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, szczególnie uwzględniając żywienie – mówi hodowca, który współpracuje z doradcą żywieniowym jednej z czołowych firm paszowych. – Sporządzając TMR zawsze należy pamiętać o zasadzie, by pobierana przez krowy pasza każdego dnia była powtarzalna i jednolita. Zapewnić może to m.in badanie TMR w laboratorium, ze szczególnym uwzględnieniem bilansu energetyczno-białkowego, co jest istotne w racjonalizacji kosztów jednostkowych.
Wydatki na badanie mogą wydawać się zbędne, jednak od kiedy w gospodarstwo regularnie wykonuje się takie analizy – jak przyznał Kazik Szymański – nastąpił wzrost wydajności mlecznej krów oraz widać znaczną różnicę w przyrostach opasów. Bo opas buhajków to drugi kierunek produkcji w gospodarstwie, który – jak twierdzi – jest mniej pracochłonny, a większe partie zwierząt pozwolą na negocjacje cenowe.
W skład zadawanej mlecznemu stadu dawki, zbilansowanej na produkcję 30 litrów mleka dziennie: wchodzi: sianokiszonka z lucerny, kiszonka z kukurydzy, wysłodki buraczane, śruta zbożowa, śruta sojowa non-GMO oraz dodatki mineralne i energetyczne, a dla krów.
r e k l a m a
– W naszym gospodarstwie sporządzamy 3 odrębne TMR-y, każdy dla odpowiedniej grupy zwierząt. W pierwszej grupie znajdują się krowy w laktacji, w drugiej krowy zasuszone oraz młode jałówki, a w trzeciej młodzież i opasy. Racjonalizacja żywienia bydła jest jednym z ważniejszych aspektów ekonomiki produkcji, gdyż żywienie obejmuje 75% całkowitych kosztów produkcji – wylicza młody hodowca. – Opiekę nad stadem sprawuje zaufany lekarz weterynarii, który zajmuje się także rozrodem. Dane z oceny i od lekarza weterynarii jak np. USG ciąży pozwalają na uzyskanie pełnych danych i ścisłą kontrolę zwierząt – dodaje rolnik.
W gospodarstwie dominują gleby III a i III b klasy bonitacyjnej, co ma wpływ na plony.
– Podczas tegorocznych żniw padł rekord plonu – zebraliśmy 12 t/ha jęczmienia hybrydowego odmiany Galileoo Hyvido firmy Syngenta – dodaje rozmówca podkreślając, że dochody z produkcji roślinnej umożliwiają zaoszczędzenie na inwestycje w park maszynowy gospodarstwa.
Rolnik prowadzi w mediach społecznościowych swój profil na Instagramie, a także kanał na YouTube. Prezentuje, co dzieje się i jak wygląda życie i praca na wsi.
– Podążając za "technologią'' jestem obecny w sieci, ale także i na wydarzeniach rolniczych jak np. Open Farm, Opolagra, Polagra, gdzie spotykam się ze znajomymi z branży – opowiada Kazik Szymański.