łódzkie
– To nic nie kosztuje, a daje dużo. Podgarniając paszę zachęcamy krowy do jej pobierania, dlatego trzeba wykonywać tę czynność kilka razy dziennie. Krowa nie może mieć pustego stołu paszowego. Co nabiera znaczenia zwłaszcza po zakończonym doju. Jeśli skończymy dój i krowa nie ma co jeść, to się kładzie, kiedy jeszcze nie zdążyły zamknąć się kanały strzykowe i wzrasta ryzyko wystąpienia mastitis – wyjaśnił Andrzej Pełka.r e k l a m a
Kukurydza ma ponad 3,5 m
W żywieniu krów wykorzystywane są takie pasze jak: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, siano, mieszanka treściwa sporządzana w gospodarstwie (o składzie: śruty zbożowe, śruta rzepakowa, śruta sojowa, dodatek mineralno-witaminowy) oraz pełnoporcjowa pasza treściwa w postaci granulatu o zawartości 18% białka.– W tym roku zgromadziliśmy duże zapasy pasz objętościowych. Ziarna zbóż zebraliśmy o 30% więcej w stosunku do roku poprzedniego przy tym samym areale. Bardzo dobrze plonowała kukurydza, która wyrosła na ponad 3,5 m, przy czym ładniejsza była na glebach lekkich niż ciężkich, gdzie struktura gleby jest bardziej zbita i mniej napowietrzona – stwierdził Andrzej Pełka.
Do tej pory rolnik chętnie korzystał z programów unijnych, dzięki czemu wymienił niemal cały park maszynowy zakupując: dwa ciągniki, prasę zwijającą, dwie przyczepy, rozrzutnik obornika, beczkę asenizacyjną, gruber ścierniskowy, siewnik oraz kosiarkę. Gdy w 2007 roku wybudował nową oborę, również i jej wyposażenie zakupił z dofinansowaniem, a dokładnie dojarkę przewodową Polanes z 4 aparatami udojowymi (obecnie 5 aparatów), wygrodzenia legowisk, hydrauliczny zgarniacz obornika, a także mieszalnik do pasz treściwych.
r e k l a m a
Angus na jałówki
Zabiegi inseminacji wykonują lekarz weterynarii Łukasz Koza oraz inseminator Krzysztof Gajda. Od 10 do 15 najlepszych krów pod względem wydajności inseminowanych jest nasieniem od buhajów rasy hf, zaś pozostałe nasieniem od buhajów ras mięsnych: limousine, angus oraz charolaise. Mieszańce po rasach mięsnych kierowane są do opasu.– Nasieniem rasy charolaise staram się kryć krowy największe, bo po tej rasie rodzą się duże cielęta. Zaś nasienie angusa można używać w przypadku mniejszych krów, a nawet jałówek, gdyż cielęta po angusie rodzą się małe i nie ma problemów z trudnymi porodami. Ostatnio bardzo chętnie angusa wybieramy na jałówki – wyjaśnił Andrzej Pełka, który stosuje nasienie z dwóch firm Konrad oraz Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu.
Każda zacielona krowa i jałówka badana jest na cielność aparatem USG. Jeśli któraś nie jest cielna i nie okazywała wyraźnej rui, to otrzymuje hormony na synchronizację rui.
Zobacz także
Dwa lata pracy za darmo
Andrzej Pełka dodatkowy dochód czerpie z tuczu młodego bydła opasowego, którego ceny w ostatnim czasie znacznie spadły nie tylko w wyniku koronawirusa i zahamowania eksportu, ale także poprzez zamieszanie wokół ustawy zwanej „Piątka dla zwierząt”.– Ceny młodego bydła rzeźnego są bardzo słabe, dlatego aktywnie uczestniczyłem w protestach rolniczych tej jesieni zarówno ciągnikiem na okolicznych drogach, jak i w Warszawie. Mnie jak i wielu innych producentów żywca wołowego spotkało jeszcze większe nieszczęście, a mianowicie Zakłady Mięsne Zbyszko nie zapłaciły nam za dostarczone bydło. Sprawa ciągnie się już ponad rok, a my rolnicy jak zawsze w odzyskiwaniu należnych nam pieniędzy jesteśmy na końcu. Zakład nadal działa i skupuje bydło, tylko już jako inne spółki o bardzo podobnie brzmiących nazwach, jednak nie jest to partner godny zaufania. Najgorsze jest to, że cała rodzina pracowała przy tym bydle 2 lata ponosząc koszty żywienia i nie mamy w zamian nawet złotówki – powiedział Andrzej Pełka, któremu ZM Zbyszko nie zapłaciły 22 tys. zł za 5 sztuk bydła.
Na szczęście ceny mleka idą w górę w spółdzielni, do której rolnik od zawsze dostarczał mleko i są pocieszeniem przy spadku opłacalności produkcji żywca wołowego. Niestety, z drugiej strony martwią go wysokie koszty produkcji białego surowca.
– OSM Łowicz wyszedł na prostą i chwała za to członkom zarządu – prezes Iwonie Grzybowskiej i wiceprezesowi Łukaszowi Siewierskiemu. Podjęli wyzwanie i idą w dobrym kierunku. Mają doświadczonego kierownika działu skupu, jakim jest Stanisław Jabłoński, dbający o dobre kontakty z rolnikami. Przewodniczący rady nadzorczej Tomasz Chądzyński to młoda i energiczna osoba mająca duże poparcie wśród dostawców – powiedział Andrzej Pełka, który przez 3 kadencje zasiadał w radzie nadzorczej OSM Łowicz jeszcze za czasów prezesa Jana Dąbrowskiego.