Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wietrznie, a w lutym bardzo mroźno

Data publikacji 10.12.2020r.

Jak ocenia Józef Gorell, w mijającym roku temperatury były znacznie niższe niż w poprzednich latach. W okresie wiosenno-letnim dni z temperaturą powyżej 30°C było tylko 20, w poprzednich latach było ich około 40.
– Obecnie jesteśmy w minimum aktywności Słońca. Już 3 lata temu wskazywałem, że po 2019 roku przyjdą chłodniejsze lata – mówi Gorell.
Prognosta zapowiada, iż pogoda w styczniu będzie podobna do tej w grudniu. W lutym natomiast przyjdą silne mrozy, marzec będzie z niewielkimi opadami, większe opady wystąpią dopiero w kwietniu. Od 12 kwietnia do końca miesiąca będzie chłodno z przymrozkami. Pierwsza dekada maja przyniesie przymrozki i opady deszczu ze śniegiem. Według Gorella obecnie nasila się chłodny prąd równikowy nazywany La Niña, który przynosi w wielu rejonach świata suszę, a w innych intensywne opady deszczu.

Styczeń 2021

Pierwsze dni stycznia z niewielkimi opadami deszczu i mżawki, lokalnie wystąpią mgły. Ciepło, do 10°C. Od 4 stycznia spływ aktywnych frontów niżowych z silnym porywistym wiatrem do 100 km/h, z opadami deszczu ze śniegiem, pod koniec dekady z większym mrozem – do –10°C. Druga dekada z niewielkimi opadami deszczu i mżawkami, kilka słonecznych dni. Lokalnie nocą niewielkie przymrozki. W ciągu dnia miejscami wzrost temperatury do 15°C. Lokalnie wystąpią mgły i zamglenia, wiatr słaby, umiarkowany, tylko w górach i nad morzem silny i porywisty. Początek trzeciej dekady przyniesie mgły w całym kraju oraz opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Opady lokalnie mogą być intensywne o charakterze ciągłym. W trakcie przechodzących frontów z zachodu wiatr silny, porywisty, do 80 km/h. Podczas nocnych rozpogodzeń spadki temperatur do –10°C. Maksymalne temperatury w trzeciej dekadzie do 10°C.
Temperatura maks. 2°C do 15°C
Temperatura min. 4°C do –12°C
OBRAZKI: Wiatry, deszcz ze śniegiem

Luty 2021

Początek lutego z opadami deszczu ze śniegiem. Od 3 lutego rozwój ośrodków wyżowych, które przyniosą mroźne powietrze z północy. Lokalnie spadki temperatur do –15°C, w kotlinach górskich temperatura spadnie do –20°C. Gdzieniegdzie niewielkie opady śniegu z kierunków północno-zachodnich, lokalnie silny wiatr potęgujący odczucie mrozu. Kilka słonecznych dni. W ciągu dnia temperatury maksymalne do 8°C. Możliwe lokalne mgły i mżawki. W drugiej dekadzie możliwe okresowe spadki temperatur do –18°C z opadami śniegu. W kotlinach górskich i w górach temperatura spadnie do –25°C. Kilkudniowe mrozy będą przechodzić szybko w ciepłe dni z opadami deszczu ze śniegiem i samego śniegu oraz mżawki. Wystąpią mgły i zamglenia. Druga połowa dekady z silnym porywistym wiatrem do 100 km/h z kierunków północno-zachodnich i północnych, skręcających na południowo-zachodni, który będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Początek trzeciej dekady nadal z silnym mrozem do –20°C, z niewielkimi opadami śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Wiatr okresami silny z kierunków zachodnich i północno-zachodnich. Duże wahania temperatur pomiędzy dniem i nocą. Maksymalne temperatury w dzień do 8°C.
Temperatura maks. –5°C do 8°C.
Temperatura min. 4°C do –25°C.
OBRAZEK: silny mróz, śnieg i wiatr

Marzec 2021

Początek marca nadal z niewielkim mrozem i opadami deszczu ze śniegiem oraz z silnym porywistym wiatrem powodującym zawieje śnieżne. Od 5 marca znacznie cieplej z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, które lokalnie mogą być intensywne. Wiatr umiarkowany zmienny, miejscami wystąpią mgły i mżawki, kilka słonecznych dni. Druga i trzecia dekada bez większych opadów. Wystąpią uporczywe mgły i mżawki, wiatr słaby, zmienny. Dużo słonecznych dni. Jedynie w rejonach północno-wschodnich niewielkie opady deszczu lub śniegu. Dopiero pod koniec miesiąca w całym kraju więcej opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatury w dzień do 18°C. Nocą lokalnie wystąpią przymrozki.
Temperatura maks. 5°C do 18°C
Temperatura min. 8°C do +10°C.
OBRAZKI: MGŁY i MŻAWKI, Słoneczko

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a