Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Data publikacji 11.12.2020r.

XPięć lat temu zmarł ojciec naszego zięcia. Zostało po nim gospodarstwo rolne, które było jego wyłączną własnością. Żyje wdowa po zmarłym, zięć ma troje rodzeństwa. Jego matka nic nie robi z tym spadkiem, sama wszystko użytkuje. Co zięć powinien zrobić, żeby otrzymać swoją część spadku?
YJeśli zmarły nie pozostawił testamentu, w którym zadysponował swoim majątkiem na wypadek śmierci, majątek przypadnie spadkobiercom ustawowym, którymi są żona i dzieci. Stosownie do art. 1025 Kodeksu cywilnego Pani zięć powinien wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku mogą złożyć osoby zainteresowane, wśród których znajdują się m.in.:

r e k l a m a

spadkobiercy ustawowi lub testamentowi,
wierzyciel spadkobiercy,
wierzyciel spadku (np. zapisobiorca),
prokurator.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy. Od wniosku w tej sprawie pobiera się opłatę stałą w kwocie 100 zł.
Sąd będzie ustalał z urzędu, kto jest spadkobiercą. Rozstrzygnięcie zapada bez względu na wnioski uczestników postępowania. W szczególności sąd bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje.
W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd określi udziały poszczególnych spadkobierców. Udział matki będzie wynosił 1/4, natomiast pozostała część przypadnie dzieciom w częściach równych. Kolejnym krokiem będzie wystąpienie do sądu z wnioskiem o dział spadku. Zięć powinien w nim wskazać proponowany sposób podziału spadku. Może on być połączony ze zniesieniem współwłasności.
Istnieje możliwość załatwienia obu spraw u notariusza, ale tylko wówczas, gdy spadkobiercy są zgodni i stawią się wszyscy u notariusza w celu sporządzenia przez niego aktu poświadczenia dziedziczenia, a następnie dokonają umownego działu spadku. Nie jest to jednak możliwe, jeżeli między spadkobiercami nie ma zgody. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a