YJeśli zmarły nie pozostawił testamentu, w którym zadysponował swoim majątkiem na wypadek śmierci, majątek przypadnie spadkobiercom ustawowym, którymi są żona i dzieci. Stosownie do art. 1025 Kodeksu cywilnego Pani zięć powinien wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku mogą złożyć osoby zainteresowane, wśród których znajdują się m.in.:
r e k l a m a
spadkobiercy ustawowi lub testamentowi,
wierzyciel spadkobiercy,
wierzyciel spadku (np. zapisobiorca),
prokurator.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy. Od wniosku w tej sprawie pobiera się opłatę stałą w kwocie 100 zł.Sąd będzie ustalał z urzędu, kto jest spadkobiercą. Rozstrzygnięcie zapada bez względu na wnioski uczestników postępowania. W szczególności sąd bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje.
W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd określi udziały poszczególnych spadkobierców. Udział matki będzie wynosił 1/4, natomiast pozostała część przypadnie dzieciom w częściach równych. Kolejnym krokiem będzie wystąpienie do sądu z wnioskiem o dział spadku. Zięć powinien w nim wskazać proponowany sposób podziału spadku. Może on być połączony ze zniesieniem współwłasności.
Istnieje możliwość załatwienia obu spraw u notariusza, ale tylko wówczas, gdy spadkobiercy są zgodni i stawią się wszyscy u notariusza w celu sporządzenia przez niego aktu poświadczenia dziedziczenia, a następnie dokonają umownego działu spadku. Nie jest to jednak możliwe, jeżeli między spadkobiercami nie ma zgody. ●