YWedług art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego, w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Zatem Pani córka i wnuczka dziedziczą po połowie spadku.
Artykuł 29 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników stanowi, że renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny zmarłego:
r e k l a m a
emeryta lub rencisty mającego ustalone prawo do emerytury albo renty rolniczej z ubezpieczenia,
ubezpieczonego, który w chwili śmierci spełniał warunki do uzyskania emerytury rolniczej lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy (przyjmuje się, że był on całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym).
Z kolei art. 30 ww. ustawy określa, że renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który m.in. podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany okres, np. 5 lat, jeżeli całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w wieku powyżej 30 lat.Do renty rodzinnej są uprawnieni następujący członkowie rodziny zmarłego:
dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka,
małżonek (wdowa, wdowiec),
rodzice – jeżeli spełniają warunki do uzyskania takiej renty w myśl przepisów emerytalnych.
Wnuczka może otrzymywać rentę rodzinną do 25. roku życia, jednak tylko gdy będzie kontynuowała naukę w szkole, czyli studiowała.Według art. 32 ww. ustawy, wypłata renty rodzinnej przysługującej osobie pełnoletniej ulega zawieszeniu, jeżeli uprawniony prowadzi działalność rolniczą. Uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał jej prowadzenia, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa. Za zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej uznaje się również dzierżawę gruntów na podstawie umowy pisemnej zawartej co najmniej na 10 lat, której zawarcie potwierdził wójt (art. 28 ust. 4).
Zatem wnuczka powinna złożyć wniosek o rentę rodzinną do KRUS, a grunty rolne oddać w dzierżawę.
●