r e k l a m a
Warto wspomnieć, że wraz z nowym budynkiem inwentarskim, w gospodarstwie „wyrosły” trzy silosy na kiszonki. Każdy o długości 6,5 m i 1,70 m szerokości.
r e k l a m a
Krowy mleczne oraz odpajane mlekiem cielęta Opaccy utrzymują w użytkowanej od lat, tradycyjnej, uwięziowej oborze z 35 stanowiskami. Od lat też, niezmiennie, produkują mleko od 30 krów.
– Taka obsada w zupełności nas satysfakcjonuje – zgodnie stwierdzili – i nie planujemy zwiększać mlecznego pogłowia. W decyzji tej skutecznie utwierdzają nas powtarzające się z roku na rok susze, które znacznie redukują zbiory pasz objętościowych, zwłaszcza z użytków zielonych. Na szczęście ubiegłorocznych pasz nam wystarczy i mamy tylko nadzieję, że bieżący rok nie będzie gorszy.
W stadzie przeważają krowy rasy hf, ale w inseminacji Kamil Opacki często sięgał i sięga po nasienie buhajów simentalskich w typie mlecznym oraz rasę montbeliarde.
– Staramy się utrzymywać hf-y w czystej rasie, jednak, gdy jakaś sztuka ma poważne problemy ze skutecznym pokryciem wówczas kryjemy inną mleczną rasą albo nasieniem ras mięsnych – tłumaczył gospodarz.
W oborze produkcyjnej krowy przebywają na dwóch różnych rodzajach stanowisk. Jeden rząd legowisk ścielony jest słomą, drugi gumowymi matami z rusztami.
– To efekt modernizacji jednej strony obory, w której wcześniej były kojce z głęboką ściółką – wyjaśnił hodowca, dodając, iż utrzymanie na matach i rusztach jest zdecydowanie wygodniejszym i mniej pracochłonnym systemem.
Od 4 lat w oborze pracuje wóz paszowy Alimamix, o pojemności 8 m3, z pracy którego hodowcy są bardzo zadowoleni.
– Inwestycja w maszynę nie tylko usprawniła nam prace związane z żywieniem, ale przede wszystkim przyczyniła się do zwiększonego pobrania pasz przez krowy, a tym samym większej ilości mleka – stwierdził Kamil Opacki.
Dawka na stole paszowym zbilansowana jest na produkcję 22 litrów mleka. W jej skład wchodzi: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka z traw z lucerną, śruta zbożowa, sojowa, rzepakowa, drożdże oraz dodatki mineralno-witaminowe. Ponadto, indywidualnie każda sztuka otrzymuje z ręki, stosowny do wydajności, dodatek pasz treściwych.
Odrębny mix wykonywany jest dla młodzieży i bydła opasowego i składa się on z kiszonki z kukurydzy, sianokiszonek i słomy. Bydło opasowe otrzymuje jeszcze (dwa razy dziennie) pasze treściwe.
Hodowcy – zapytani przez nas o kolejne plany, z uśmiechem odpowiedzieli, że po inwestycjach przyszedł czas na… zaplanowanie macierzyństwa, czego z całego serca życzymy.
Beata Dąbrowska