Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dofinansowanie zakupu okularów

Data publikacji 27.01.2020r.

Syn pracuje w firmie informatycznej, gdzie spędza dużo czasu przy komputerze. Ma wadę wzroku, która, jak się okazało po wizycie u okulisty, pogorszyła się i jest potrzebna zmiana okularów. Czy należy mu się od pracodawcy zwrot części kosztów zakupu okularów? Jest zatrudniony na umowę o pracę, ale pracuje dopiero od 5 miesięcy.

Syn powinien zwrócić się do pracodawcy o skierowanie go na kontrolne badania w celu ustalenia potrzeby zmiany okularów, gdyż tylko w tym trybie można uzyskać dofinansowanie ich zakupu. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, czyli badania wstępnego, okresowego lub kontrolnego, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Kwestię tę reguluje § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Obowiązek wynikający z § 8 rozporządzenia dotyczy pracowników użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, tj. zatrudnionego u danego pracodawcy na cały etat. Okres zatrudnienia u danego pracodawcy nie ma w tym przypadku znaczenia.

r e k l a m a

Przytoczony wyżej przepis jest bardzo ogólny, dlatego pracodawca w wewnętrznym akcie prawnym (np. regulaminie, zarządzeniu, decyzji itp.) powinien określić szczegółowe zasady przydziału okularów, w szczególności kwotę refundacji, okres ich używalności, a także ewentualnie termin, w jakim pracownik może się ubiegać o zwrot kosztów zakupionych przez siebie okularów. Przepisy nie regulują, jaka powinna być wysokość kwoty dofinansowania. Powinna pokrywać koszt szkieł i oprawek, które spełniają podstawowe standardy, oraz koszt robocizny. Pracodawca zwraca pieniądze po przedłożeniu przez pracownika zaświadczenia lekarskiego (wydanego w wyniku badania profilaktycznego) o konieczności stosowania okularów korygujących wzrok i dokumentu zakupu, np. faktury.

Alicja Moroz
prawnik redakcyjny

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a