r e k l a m a
Sprawdzamy stan roślin – tych w gruncie i tych w pomieszczeniach. Przeglądamy bulwy, cebule i kłącza przechowywane w piwnicy. Te z oznakami chorób usuwamy. Jeżeli mamy szklarnie, tunele foliowe czy inspekty, warto pokryć ziemię grubą warstwą obornika, by nabrała wyższej temperatury. Po upływie około tygodnia połowę obornika usuwamy, resztę przekopujemy, mieszając z ziemią. Na wyrównaną powierzchnię możemy wysiać nasiona rzodkiewki, dymki, karczochów, kardów oraz rozsadę kapustnych.
W dni kwiatu wysiewamy nasiona bylin (np. dyptamy, tojady i pełniki), które wymagają kilkudniowego schłodzenia. Nasiona wysiewamy do skrzyneczek, nakrywamy agrowłókniną i wystawiamy na dwór. Możemy wysiać je bezpośrednio do gleby, jeśli nie jest zamarznięta. Malujemy pnie drzew lub uzupełniamy warstwę białej farby na nich. Na pniach młodych drzewek poprawiamy stan opasek chroniących przed sarnami i zającami.
r e k l a m a
Po nowiu przeglądamy sprzęt i trzymamy pod ręką grabie, widły, szpadle, sekatory. Pod koniec lutego przy sprzyjającej pogodzie porządkujemy rabaty, grabimy trawniki, przecinamy porzeczki, agrest i winorośl. Odcięte pędy ze zdrowych porzeczek, winorośli i agrestu możemy ukorzenić. W tym celu zanurzamy końce kilkunastocentymetrowych pędów w ukorzeniaczu, a następnie umieszczamy w czystym piasku lub mieszance ziemi do rozsad z perlitem. Do wiosny pozostaną w piwnicy. Pierwsza dekada miesiąca sprzyja wędkowaniu – może warto to wykorzystać?
Małgorzata Wyrzykowska