Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Startuje sezon, ruszają oszuści

Data publikacji 27.01.2020r.

Często informujemy rolników o zasadach bezpiecznego stosowania pestycydów, o różnicach właściwości produktów wynikających z formulacji, różnicach między produktami oryginalnymi a generykami. Pokazujemy też przykłady jak niebezpieczne mogą być środki kupione okazyjnie choć w dobrej wierze, które okazują się podróbkami.

Wtedy najlepszą konsekwencją będzie, jeżeli środek nie zadziała i nie zaszkodzi roślinie uprawnej. Zdarza się jednak, że podrobione środki niszczą chronione uprawy. Warto to przypomnieć przed sezonem szczytu zakupów środków ochrony i przestrzec przed podróbkami. Dlatego też ruszyła właśnie kolejna odsłona kampanii PSOR, KAS i PIORiN przeciw nielegalnym, w tym podrobionym, środkom ochrony roślin.

r e k l a m a

Kupując podróbki, tracisz wiele razy
Tak właśnie brzmi hasło kampanii edukacyjnej, którą wspólnie prowadzą: Krajowa Administracja Skarbowa, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Polski Stowarzyszenie Ochrony Roślin przeciwko nielegalnym, w tym podrobionym, środkom ochrony roślin. Problem podróbek jest poważny, a Komisja Europejska i EUIPO szacują, że co siódme opakowanie środka ochrony roślin w Europie może być podrobione. Atrakcyjne oferty na aukcjach internetowych, od sąsiadów czy obwoźnych sprzedawców powinny obudzić czujność rolnika, zwłaszcza jeśli pochodzą one zza granicy i wyróżnia je niska cena. Rolnik powinien także pamiętać, że nie należy samemu sprowadzać środków ochrony roślin zza granicy bez stosownych zezwoleń MRiRW. Zainaugurowana w 2019 roku kampania edukacyjna i kontynuowana w tym roku prowadzona będzie także w 16 Wojewódzkich Inspektorach Ochrony Roślin i Nasiennictwa i 16 Urzędach Celno- -Skarbowych, w tym w granicznych oddziałach celnych np. na przejściach drogowych, lotniskach.

Jak rozpoznać oryginał
Pamiętajmy, że podrobione środki ochrony roślin przypominają oryginalne produkty wyłącznie w zewnętrznej warstwie opakowania. Natomiast już w składzie podróbek mogą być zawarte toksyczne substancje, które nigdy nie przeszłyby restrykcyjnych badań rejestracyjnych. Może nie być w nich w ogóle substancji czynnej albo może być ich kilka. Zawsze etykieta podrobionego środka, skopiowana nielegalnie z oryginalnego produktu, nie odpowiada temu co jest w opakowaniu.

r e k l a m a

Trzeba pamiętać, że w przypadku środków ochrony roślin każda, nawet najdrobniejsza zmiana składu, czyni poważną różnicę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo skrupulatnie zbadane i sprawdzane są oryginalne środki ochrony roślin zanim znajdą się na rynku. Dla każdego, pojedynczego produktu takie badania trwają średnio 10 lat i prowadzone są pod kątem wpływu na rośliny, wodę, glebę, owady pożyteczne, inne organizmy żywe oraz jak będą wpływały na zdrowie konsumentów.

Stosując nielegalne stracisz dotacje
Stosowanie środków ochrony roślin o nieznanym składzie chemicznym może spowodować, że preparat nie zadziała, a w skrajnych przypadkach całkowicie zniszczyć plony. Stosowanie nielegalnych, w tym podrobionych produktów może skutkować także utratą dotacji unijnych. Ponadto, w przypadku stwierdzenia posiadania podróbki środka ochrony roślin, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa może nakazać zatrzymanie towaru i jego utylizację.

Zobacz także

Dzięki efektywnym działaniom PIORiN w ostatnich latach 2018– 2019 udało się ujawnić łącznie ponad 50 ton nielegalnych środków ochrony roślin. Dzięki skutecznym kontrolom na granicy Polski w 2019 roku KAS we współpracy z PIORiN ujawniła 165 przypadków nieprawidłowości polegających na nielegalnym przywozie lub na niedopełnieniu obowiązków dokumentacyjnych. KAS udaremniła wprowadzenie na rynek 18 ton środków ochrony roślin pochodzących z przemytu. Ponadto ujawniła 111 ton środków, które nie zostały zgłoszone do WIORiN.

Kompendium informacji na temat oryginalnych środków ochrony roślin, a także odpowiedzialnego oraz zgodnego z prawem zakupu i stosowania środków ochrony roślin znajduje się na stronie internetowej www.bezpiecznauprawa.org.

Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a