Czynnikiem aktywnym tych środków są mikro- i makroorganizmy. Są to wirusy, bakterie, drapieżne owady, owady pożyteczne, nicienie owadobójcze, grzyby owadobójcze. Z tego arsenału powinno się korzystać nie tylko w produkcji ogrodniczej co ma miejsce, ale także w rolniczej.
Na pleśń i zgnilizny
W stosowaniu środków ochrony roślin ważna jest ochrona owadów pożytecznych i zapylaczy. Pszczoła jest tego najważniejszym przykładem i tutaj ciekawostka, którą na Forum Producentów Zbóż i Kukurydzy przedstawił prof. dr hab. Marek Korbas IOR –PIB w Poznaniu. Mianowicie powstał pierwszy fungicyd, który stosowany i aplikowany na rośliny jest przy użyciu pszczół. Można powiedzieć, że w tym przypadku „opryskiwaczami” substancji czynnej są pszczoły.
Ten produkt nazywa się Vectorite. Jest to organiczny fungicyd zawierający w składzie mikroorganizm o nazwie Clonostachys rosea CR-7. Został on pozytywnie zaopiniowany przez amerykańską Agencję Ochrony Roślin i Środowiska (EPA) i zatwierdzony do stosowania w takich uprawach jak: truskawka, borówka, pomidory i słonecznik, w ochronie przed grzybami będącymi sprawcami szarej pleśni, zgnilizny twardzikowej i zgnilizny owoców.
Metoda już chroni Canolę
Fungicyd jest w formie proszku i jest umieszczany przy wylotach z uli. Ule są w tym celu specjalnie zaprojektowane i zbudowane, aby wylatująca z ula pszczoła złapała na odnóża substancję czynną i w czasie wizytowania kwiatów zostawiła na nich fungicyd blokujący rozwój wymienionych grzybów.
Co ciekawe – planowana jest rejestracja produktu w uprawie rzepaku. Jak mówił prof. dr hab. Marek Korbas IOR – PIB w Poznaniu, w Kanadzie ta metoda jest już powszechnie stosowana w ochronie Canoli (forma rzepaku jarego) i jest bardzo skuteczna w zwalczaniu szarej pleśni i zgnilizny twardzikowej. W przyszłości produkt być może pojawi się w Europie i w Polsce, bo aktualnie pilotażowe badania z użyciem pszczół i fungicydu Vectorite prowadzone są w Szwajcarii.