Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ulga inwestycyjna na magazyn do przechowywania pasz

Data publikacji 04.02.2020r.

? Wybudowaliśmy przy oborze magazyn na paszę dla bydła. Inwestycja została w całości sfinansowana z własnych środków. Zwróciliśmy się do urzędu gminy o przyznanie ulgi inwestycyjnej, ale powiedziano nam, że magazyn nie jest budynkiem inwentarskim i że taka ulga nam się nie należy. Zrezygnowaliśmy ze składania wniosku, ale teraz się zastanawiamy, czy dobrze zrobiliśmy. Czy rzeczywiście na taki budynek ulga inwestycyjna nie przysługuje?

! Choć sprawa nie jest jednoznaczna, wniosek warto złożyć, a w razie decyzji odmownej wykorzystać środki odwoławcze – najpierw odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a następnie można złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych m.in. na budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich, jeżeli wydatki te nie zostały sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych.

W ustawie o podatku rolnym brak jest definicji budynku inwentarskiego. W literaturze prawniczej oraz w orzecznictwie są różne poglądy na to, jaki budynek można uznać za budynek inwentarski służący chowu, hodowli i utrzymywaniu zwierząt gospodarskich. Zdaniem części autorów, wydatków poniesionych na budynki o charakterze magazynowym (np. paszarnie, mleczarnie) nie można uznać za wydatki poniesione na modernizację budynków inwentarskich w rozumieniu art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku rolnym. Inni z kolei prezentują pogląd, że do budynków inwentarskich należałoby jednak zaliczać obiekty pośrednio związane z chowem, hodowlą i utrzymywaniem zwierząt, np. stodoły do przechowywania suszu, paszarnie czy inne budynki gospodarcze lub ich części niezbędne do magazynowania oraz przygotowywania pokarmu dla inwentarza żywego.

w Szczecinie w wyroku z 19 maja 2016 r. (sygn. akt: I SA/ Sz 204/16) stwierdził, że brzmienie przepisu świadczy o zamiarze ustawodawcy zawężenia prawa do ulgi wyłącznie do budynków przeznaczonych do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich, a nie również do budynków (lub ich części), które tylko w jakikolwiek (pośredni) sposób są związane z taką działalnością (np. magazyny, garaże itp.). Wyrok dotyczył jednak budowy pomieszczeń socjalnych w gospodarstwie, a nie magazynu na pasze.

Ten sam WSA w niedawno wydanym wyroku (z 7 listopada 2019 r.; sygn. akt: I SA/Sz 538/19) stwierdził, iż nie budzi wątpliwości, że budynek, w którym przechowywana jest pasza dla bydła, służy do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich. Ma więc zatem wszystkie cechy wymagane w art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku rolnym dla przyznania ulgi inwestycyjnej.

W tym przypadku zarówno wójt, jak i SKO uzasadniali odmowę tym, że nowo wybudowany budynek – magazyn pasz, jest odrębnym budynkiem, w którym nie bytują zwierzęta i który nie służy do chowu, hodowli i utrzymania zwierząt gospodarskich, jest jedynie z hodowlą tą związany.

o ich zapłacenia (wraz z odsetkami) nie za wszystkie lata prowadzenia działalności gospodarczej, lecz co najwyżej ostatnich miesięcy 2014 r. Zgodnie bowiem z art. 24 ust. 4 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, należności z tytułu składek przedawniają się po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne. czyli w którym powinny zostać opłacone. Przedawnionych składek ZUS nie może już wyegzekwować na drodze postępowania egzekucyjnego, to zobowiązanie wygasło.

nad poziomem morza. Wykaz tych miejscowości w danym województwie ustala sejmik województwa. Kwestie te reguluje art. 13b ustawy o podatku rolnym

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a