Zamierzam z mężem kupić grunty rolne wystawione na licytację przez komornika. Wiemy, że są obciążone hipoteką. Czy to obciążenie przechodzi na nabywcę?
Zgodnie z art. 1000 Kodeksu postępowania cywilnego, z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wygasają wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości. Na miejsce tych praw powstaje prawo do zaspokojenia z ceny nabycia. Pozostają w mocy bez potrącenia ich wartości z ceny nabycia:
- prawa ciążące na nieruchomości z mocy ustawy;
- służebność przesyłu,
- służebność drogi koniecznej oraz służebność w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budowli.
Nieruchomość jest więc przejmowana przez nabywcę bez obciążeń. Hipoteka nie jest wymieniona wśród praw, które pozostają na nieruchomości po przysądzeniu prawa własności. Przekształca się ona w prawo do zaspokojenia się z ceny nabycia.
Zgodnie z art. 1003 k.p.c., prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności wraz z planem podziału sumy uzyskanej z egzekucji pozwala wykreślić hipotekę z księgi wieczystej. Jeżeli cała cena trafiła na rachunek depozytowy ministra finansów, wykreśla się wszystkie hipoteki obciążające nieruchomość na podstawie samego postanowienia o przysądzeniu własności.