Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Psiankowate na start

Data publikacji 16.02.2020r.

Produkcja rozsady roślin psiankowatych nie różni się zbytnio od uprawy pomidorów. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Papryka, oberżyna, miechunka pomidorowa wymagają wyższych temperatur i ich uprawa w gruncie bywa ryzykowna. Co prawda, ostatnie lata obfitują w upały, lecz musimy się liczyć z tym, że pogoda przestanie nam sprzyjać. Zanim podejmiemy decyzję o ich uprawie, przemyślmy za i przeciw albo zaopatrzmy się w folię do ewentualnej budowy choćby małych tuneli. Wszystkie warzywa psiankowate mają wysokie wymagania pokarmowe i najlepiej, gdy będą uprawiane w pierwszym roku po oborniku. Pod ich uprawę należy wybierać miejsca osłonięte i dobrze nasłonecznione. Najlepszą glebą jest ta zasobna w próchnicę, lekka, przepuszczalna, ciepła. Przed posadzeniem roślin należy ją głęboko i starannie uprawić, przekopując z dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem.

Jeżeli zaś chodzi o wymagania wodne, największe potrzeby rośliny wykazują w okresie zawiązywania i dojrzewania owoców. Nie oznacza to, że we wcześniejszej fazie rozwoju woda nie ma większego znaczenia – ma i to duże. Należy dbać, by gleba była stale wilgotna. Przesuszenie podłoża może spowodować opadanie zawiązków owoców, a podczas wahania wilgotności często dochodzi do pękania owoców.

Żółta, czerwona, a może fioletowa?
Produkcja rozsady papryki wymaga temperatury 20–25°C. Papryka jest dość wymagającą rośliną, lecz są odmiany, które warto uprawiać, bo dobrze się spisują nawet w gruncie. Teraz jest najlepsza pora, by wybrać się do sklepu ogrodniczego i zaopatrzyć w nasiona odmian, które nam odpowiadają. Do polecanych należy bardzo wczesna Roberta F1, rodząca czerwone, słodkie strąki, charakteryzująca się wysokim plonowaniem i grubym soczystym miąższem, a także Oda, odznaczająca się fioletowym zabarwieniem chrupkich owoców i słodkim smakiem. Może być atakowana przez mszyce i ślimaki, choruje rzadko. Aleksander jest odmianą plenną, wczesną, czerwoną, o słodkich kulistospłaszczonych owocach przypominających pomidory. Kolejną wczesną odmianą jest Cyklon, który tworzy owoce czerwone, podłużne, o ostrym smaku i jest jedną z najpopularniejszych ostrych papryk w naszym kraju. Co ciekawe – nie nadaje się do uprawy pod osłonami. Wczesną odmianą jest także Kasia o żółtych, kruchych, soczystych i słodkich strąkach. Marta Polka jest również odmianą wczesną do uprawy w gruncie, która rodzi żółte, bardzo soczyste, słodkie owoce w zarysie kwadratowe, z lekko zaokrąglonym lub wgłębionym środkiem. Zorza jest wczesną odmianą o kremowym zabarwieniu owoców, które przebarwiają się na pomarańczowoczerwono. Ma niezwykle smaczny, słodki, gruby i soczysty miąższ. Crusader F1 jest odmianą ciemnoczerwoną, charakteryzuje się wysoką odpornością na choroby i wysoką plennością. Wśród odmian średnio wczesnych polecana jest Elf Zielonki o żółtych, słodkich owocach oraz Etiuda o owocach słodkich, koloru pomarańczowego, w zarysie prostokątnym, bardzo plenna.

Oberżyna, gruszka miłosna
Pod tymi nazwami występuje bakłażan, który jest jagodą. To ciekawe i bardzo zdrowe warzywo. Produkcja rozsady trwa około 10 tygodni i powinna przebiegać w temperaturze 22°C. Nasiona wysiewamy pojedynczo do osobnych doniczek, by łatwiej było przesadzić rośliny do gruntu bez naruszenia bryły korzeniowej. Bakłażan jest bardzo wymagającą rośliną, jeśli chodzi o temperaturę – najlepiej rośnie przy 25°C i przeważnie uprawiany jest pod osłonami. Oto kilka odmian, którymi warto się zainteresować. Rodo to polska odmiana o owocach z brunatnofioletową skórką i miąższem pozbawionym charakterystycznej goryczki. Owoce są gruszkowatoowalne. Black Beauty tworzy owoce w kształcie gruszki, pokryte gładką, ciemną, intensywnie fioletową skórką. Owoce tej odmiany mają oryginalny smak. White Egg to oryginalna odmiana o owocach przypominających kształtem i kolorem jajka. Pod względem wielkości uznaje się je za jedne z dorodniejszych spośród wszystkich odmian. Charakteryzuje się dobrym smakiem i delikatnym, białym miąższem. Tsakoniki to niezwykle smaczna odmiana, również o walorach dekoracyjnych. Kształt owocu jest typowy dla bakłażana, czyli maczugowaty, ale barwa skórki jest nietypowa. Gładka biała skórka ozdobiona jest fioletowymi smugami, pod skórką kryje się natomiast wyjątkowo smaczny, delikatny miąższ.

Pomidor w papierowej osłonce
Mowa tu o miechunce pomidorowej, czyli Physalis, bo często pod taką nazwą występuje w handlu. Ponieważ jest to roślina zapylana krzyżowo, pamiętajmy, by posadzić minimum dwa egzemplarze. Miechunka ma wiele odmian, lecz w Polsce najbardziej jest rozpowszechniona miechunka peruwiańska, którą można również spotkać pod nazwą „rodzynek brazylijski”. Uprawa nie jest trudna, zbliżona do pomidorów. Rozsadę produkujemy w pomieszczeniu, a po wiosennych przymrozkach wysadzamy do gruntu w miejscach osłoniętych. W pergaminowym mieszku owoc stopniowo dojrzewa, po czym opada. Jeżeli mieszki są szczelne, owoce poleżą bez szwanku, jeśli nie, lepiej je zebrać i przechować w lodówce, co wpłynie pozytywnie na ich smak – staną się słodsze. Owoce prosto z rośliny możemy zbierać, gdy osłonka zbrązowieje, ale nie jest wysuszona. A jasnozielony kolor owocu ukrytego w osłonce oznacza dojrzałość konsumpcyjną.

Małgorzata Wyrzykowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a