Zamontowałem na dachu domu mieszkalnego, który jest połączony z budynkiem gospodarczym, panele fotowoltaiczne. Wytworzona energia jest wykorzystywana także w działalności rolniczej. Czy przysługuje mi ulga inwestycyjna w podatku rolnym? W urzędzie gminy uzyskałem informację, że nie, gdyż energia jest wykorzystywana także na cele mieszkaniowe.
Ustawa o podatku rolnym w art. 13 stanowi, że podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na:
- budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska,
- zakup i zainstalowanie: deszczowni, urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę oraz urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód).
Ulga przysługuje, pod warunkiem że wydatki te nie zostały sfinansowane w całości lub w części ze środków publicznych. Jest przyznawana po zakończeniu inwestycji. Polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja, 25% udokumentowanych nakładów inwestycyjnych. Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat.
Ostatnie wyroki sądów są korzystne dla rolników, którzy znaleźli się w podobnej jak Pan sytuacji. Są to wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 26 kwietnia 2019 r. (sygn. akt: III SA/Wa 2427/18) oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 10 stycznia 2018 r. (sygn. akt: I SA/Lu 921/17).
Pierwszy orzekł, że literalne brzmienie art. 13 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy o podatku rolnym i wykładnia celowościowa tego uregulowania upoważnia do stwierdzenia, że ulga inwestycyjna, o której w nim mowa, przysługuje podmiotowi, który poniósł wydatki na zakup i montaż urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii, mimo że w części inwestycja będzie służyła także do zaspokojenia potrzeb mieszkalnych, niezwiązanych z produkcją rolną. Z kolei WSA w Lublinie doszedł do wniosku, że ulga związana z zakupem i montażem urządzeń produkujących energię z naturalnych źródeł przysługuje w sytuacji, gdy energia jest zużywana wyłącznie na cele produkcji rolnej, jak i w sytuacji, gdy energia w części jest zużywana przez odbiorców zewnętrznych.