W listopadzie ubiegłego roku zmarł mój mąż. Dopiero po jego śmierci dowiedziałam się, że miał syna z innego związku. Wiem, że jest on na równi ze mną i naszymi dziećmi uprawniony do spadku po mężu. Okazało się, że część już dostał, bo mąż upoważnił go do pobrania ze swojego rachunku w banku kwoty 25 tys. zł. Czy to zostanie wliczone do spadku?
W myśl art. 56 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe, posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie – po swojej śmierci – wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom określonej kwoty pieniężnej. Jest to dyspozycja wkładem na wypadek śmierci. Możliwość jej uczynienia nie dotyczy rachunków wspólnych. Dyspozycja na wypadek śmierci może być dokonana tylko na rzecz następujących osób: małżonka, wstępnych, zstępnych lub rodzeństwa. Jest więc ograniczona do najbliższej rodziny zmarłego, czyli właściwie do osób będących jednocześnie spadkobiercami zmarłego posiadacza rachunku. Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci może być w każdym czasie przez posiadacza rachunku zmieniona lub odwołana na piśmie.
Kwota wypłaty, bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.
Artykuł 56 ust. 5 ww. ustawy stanowi, że kwota wypłacona zgodnie z dyspozycją nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku. Jest to wyjątek od zasady, że po śmierci posiadacza rachunku środki znajdujące się na nim wchodzą do spadku po posiadaczu rachunku. Drugi taki wyjątek przewiduje art. 55 ust. 1 pkt 1). Prawa bankowego, zgodnie z którym w przypadku śmierci posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej bank jest obowiązany wypłacić z tych rachunków kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku.
Prawo do tej wypłaty przysługuje osobie, która przedstawiła rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów – w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku.