r e k l a m a
Wszczęcie postępowania
r e k l a m a
Restrukturyzacja może być przeprowadzona w następujących postępowaniach:
● postępowaniu o zatwierdzenie układu,
● przyspieszonym postępowaniu układowym,
● postępowaniu układowym,
● postępowaniu sanacyjnym.
Zobacz także
Wniosek to nie wszystko
Postępowanie restrukturyzacyjne wszczyna się na wniosek restrukturyzacyjny złożony przez dłużnika. Sąd rozpoznaje wniosek w terminie tygodnia od dnia jego złożenia. Zgodnie z art. 227 ust. 1 Prawa restrukturyzacyjnego, powinien on zawierać m.in. propozycje układowe wraz ze wstępnym planem restrukturyzacyjnym oraz odpisami propozycji układowych w liczbie wystarczającej do doręczenia wszystkim wierzycielom. W planie tym musi się znaleźć co najmniej:
● analiza przyczyn trudnej sytuacji ekonomicznej dłużnika,
● wstępny opis i przegląd planowanych środków restrukturyzacyjnych i związanych z nimi kosztów,
● wstępny harmonogram wdrożenia środków restrukturyzacyjnych.
Samodzielne sporządzenie wniosku jest zbyt trudne, dlatego trzeba skorzystać z pomocy profesjonalisty. Opłaty za sporządzenie wniosku nie są niskie, a trzeba mieć świadomość, że udział wynajętego w tym celu prawnika kończy się na przygotowaniu tego dokumentu. Nie bierze on przy tym odpowiedzialności za wynik postępowania restrukturyzacyjnego. Jeśli zadłużony rolnik chce być reprezentowany przez niego na dalszym etapie, musi za to dodatkowo płacić.
Koszty postępowania
Stosownie do art. 208 ww. ustawy, koszty postępowania restrukturyzacyjnego ponosi dłużnik. Szczególnie wysokie są koszty wynagrodzenia nadzorcy sądowego, którego sąd powołuje w postanowieniu o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego. Na etapie składania wniosku nie da się ich przewidzieć. Podstawą do ustalenia wysokości wynagrodzenia nadzorcy jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, za poprzedzający kwartał, ogłoszone przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W IV kwartale ub. roku wyniosło ono 5367,71 zł. Wielkość wynagrodzenia zależy m.in. od liczby wierzycieli i ogólnej sumy wierzytelności.
Dłużnik, składając wniosek, musi wpłacić zaliczkę na wydatki przyspieszonego postępowania układowego w wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa wyżej. Jednak zgodnie z art. 231 ust. 2 Prawa restrukturyzacyjnego, sąd może żądać zaliczki w kwocie przewyższającej znacznie tę sumę. W praktyce sądowej może ona sięgać nawet 40% całego wynagrodzenia nadzorcy sądowego. Z reguły na jej opłacenie wyznaczony jest krótki termin. Na postanowienie w przedmiocie zaliczki nie przysługuje zażalenie. Brak wpłaty w terminie skutkować będzie umorzeniem postępowania.
Kiedy może dojść do układu?
Jeśli dłużnik wpłaci zaliczkę, w terminie dwóch tygodni od dnia otwarcia przyspieszonego postępowania układowego nadzorca sądowy sporządzi i złoży sędziemu- -komisarzowi: plan restrukturyzacyjny uwzględniający propozycje restrukturyzacji przedstawione przez dłużnika, spis wierzytelności i spis wierzytelności spornych. Niezwłocznie po złożeniu tych dokumentów sędzia-komisarz wyznaczy termin zgromadzenia wierzycieli w celu głosowania nad układem.
Na zgromadzeniu wierzycieli można zawrzeć układ, jeżeli w zgromadzeniu uczestniczy co najmniej jedna piąta wierzycieli uprawnionych do głosowania. Prawo głosu mają wierzyciele, których wierzytelności zostały umieszczone w zatwierdzonym spisie wierzytelności, oraz wierzyciele, którzy stawią się na zgromadzeniu wierzycieli i przedłożą sędziemu-komisarzowi tytuł egzekucyjny stwierdzający ich wierzytelność. Uchwała zgromadzenia wierzycieli o przyjęciu układu zapada, jeżeli wypowie się za nią większość głosujących wierzycieli, którzy oddali ważny głos, mających łącznie co najmniej dwie trzecie sumy wierzytelności.
Postępowanie restrukturyzacyjne zostaje zakończone z dniem uprawomocnienia się postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu albo o odmowie zatwierdzenia układu. Postępowanie też może skończyć się wydaniem postanowienia o umorzeniu, jeżeli układ nie został przyjęty albo jeżeli z okoliczności sprawy, w szczególności z zachowania dłużnika, wynika, że układ nie zostanie wykonany.
Alicja Moroz