Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Sprawdź się w „ASAP Akademii”

Data publikacji 22.01.2021r.

Na platformie edukacyjnej „ASAP Akademia” można zdobyć kompendium wiedzy o rolnictwie zrównoważonym. Tę platformę e-learningową już jakiś czas temu uruchomiło Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP, do którego należy także „Tygodnik Poradnik Rolniczy”.

O rolnictwie zrównoważonym piszemy od dawna i zachęcamy do stosowania tych zasad w każdym gospodarstwie. To ważne szczególnie teraz, bo Wspólna Polityka Rolna idzie w tym właśnie kierunku. W kierunku większej dbałości o bioróżnorodność, poprawy jakości gleb, czy zmniejszenia i zrównoważenia poziomu nawożenia i ochrony roślin.

r e k l a m a

Platforma edukacyjna

jest dostępna pod adresem https://asapakademia.pl i zawiera lekcje na temat rolnictwa zrównoważonego, budowania relacji (kompetencje miękkie), bioróżnorodności, zarządzania glebą, zarządzania substancjami odżywczymi, siewu i sadzenia, społeczności lokalnej, czy stosowania antybiotyków w produkcji zwierzęcej. „ASAP Akademia” będzie w przyszłości uzupełniana o kolejne, ważne dla każdego rolnika obszary tematyczne. Warto skorzystać z tych darmowych lekcji online, sprawdzić i rozszerzyć swoją wiedzę na temat rolnictwa zrównoważonego. Wystarczy założyć konto i korzystać z e-lerningu.
– Celem „ASAP Akademii” jest przekazanie kompleksowej wiedzy na temat zarządzania gospodarstwem w sposób zrównoważony, czyli poprzez połączenie celów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych rolnictwa. Każda z lekcji opracowana jest na bazie naszego autorskiego „Przewodnika Rolnictwa Zrównoważonego ASAP”, powstałego przy współudziale czołowych polskich specjalistów z wielu dziedzin nauk rolniczych, społecznych i ekonomicznych – mówi Jerzy Próchnicki, redaktor naczelny „ASAP Akademii” i członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego ASAP.

Rolnictwo zrównoważone

to wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów, np. gleby, wody, maszyn, środków ochrony roślin, nasion, nawozów czy energii, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jej akceptacji społecznej.
– Zrównoważony środowiskowo, ekonomicznie i społecznie system produkcji żywności to największe wyzwanie dla sektora rolno-spożywczego i dla samych rolników. Niezmiernie istotne są tutaj działania edukacyjne i transfer wiedzy. Dlatego też stworzyliśmy platformę edukacyjną, która każdemu zainteresowanemu pozwala zwiększyć kompetencje w zakresie rolnictwa zrównoważonego. Zapraszamy do skorzystania z jedynego takiego kompendium wiedzy w Polsce, w dowolnym dla siebie czasie, bez konieczności wychodzenia z domu – dodaje Małgorzata Bojańczyk, dyrektor Biura Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego ASAP.

r e k l a m a

Gleba jest żywym systemem

kształtowanym przez aktywność organizmów glebowych zamieszkujących ją. Chociaż na pierwszy rzut oka przypomina materiał mineralny, w istocie jest gęsto zasiedlona przez różnorodne organizmy i zawiera zarówno żywą, jak i martwą materię organiczną. Materia organiczna nieożywiona to nie tylko humus, ale też odchody i martwe rośliny, bezkręgowce glebowe oraz wydzieliny grzybów i korzeni roślin ją zasiedlających.
Od takich informacji na „ASAP Akademii” jesteśmy wprowadzani w obszar zagadnień pod nazwą „Zarządzanie glebą”. Potem mamy możliwość e-lerningu w przygotowanych lekcjach, a na koniec sprawdzenia zdobytej wiedzy w teście. Po pozytywnym zaliczeniu otrzymamy możliwość wydrukowania certyfikatu.
W obszarze „Zarządzanie glebą” dostępne są aktualnie następujące lekcje: Przydatność właściwego zarządzania glebą; Żyzność gleby; Żywa gleba gwarancją wysokich plonów; Jak opłacalnie nawozić glebę? Jak przeciwdziałać niekorzystnym skutkom uprawy gleby?

Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a