Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

<strong>Inwestycje wspomaga spółdzielnia</strong>

Data publikacji 20.01.2021r.

To już nie pierwszy raz kiedy Honorata i Tomasz Mikinowie skorzystali z pożyczki z Funduszu Wzajemnej Pomocy, jaki funkcjonuje w OSM Głuchów. Tym razem środki wykorzystali na wykończenie garaży łącznie z kupnem dość drogich drzwi otwieranych automatycznie.

łódzkie
Z kolei trzy lata temu również korzystając z Funduszu Wzajemnej Pomocy doposażyli oborę, montując dojarkę przewodową z czterema aparatami udojowymi oraz hydrauliczny zgarniacz obornika, a także wymieniając schładzalnik na większy o pojemności 840 l. Dziś i ten jest już zbyt mały, bo produkcja mleka rośnie tu każdego roku.
– Schładzalnik, bardzo dobry bo wannowy, szybko chłodzi i mało zużywa energii, do tego polskiej produkcji od firmy A-Lima-Bis – przyznała Honorata Mikina, z kolei jej mąż dodał, że dzięki pożyczkom z mleczarni udzielanym na bardzo dogodnych warunkach i spłacanych mlekiem, nie tylko rozwijają gospodarstwo, ale nie mają na obecną chwilę żadnych kredytów bankowych.
Zarówno schładzalnik A-Lima-Bis, jak i dojarka Sac to sprzęt używany, ale sprawują się równie dobrze co nowy zgarniacz obornika Rolstal. Dojarka posiada aparaty udojowe z wyższej półki z automatycznymi ściągaczami, na czym szczególnie zależało hodowczyni, bo to ona jest specjalistką od doju.

r e k l a m a

Zmiana żywienia dała efekty

Krowy korzystają z obory uwięziowej, z kolei dla jałówek hodowcy wybudowali wiatę. Co ciekawe, w ostatnim roku sprzedaż mleka do mleczarni wzrosła aż o 46%, co jak przyznaje Honorata Mikina, jest efektem nawiązania współpracy z doradcą żywieniowym i zmiany żywienia. Te zabiegi przełożyły się na znaczny wzrost średniej wydajności mlecznej ze stada.
– Żywieniowiec z Agroloku przede wszystkim zbilansował dawkę pod względem udziału białka i energii. Dodatkowo premiujemy najwydajniejsze krowy z ręki specjalną paszą białkową na bazie poekstrakcyjnej śruty sojowej. W sumie przeciętna krowa dostaje dziennie 6 kg pasz treściwych w 3 odpasach. Oczywiście podstawę dawki stanowi kiszonka z kukurydzy oraz sianokiszonka z lucerny – wyjaśnił Tomasz Mikina.

Najwydajniejsza po nrf-ie

W stadzie Tomasza i Honoraty trudno szukać czystorasowych hf-ów, gdyż przekrzyżowali swoje krowy z takimi rasami jak: norweska czerwona (nrf), szwedzka czerwona (srb) oraz montbeliarde. Celem krzyżowania było uzyskanie krów zdrowszych i odporniejszych od typowych hf-ów. Czy to się udało?
– Krzyżówki są zdrowsze, mają mocniejsze nogi i twardsze racice, w stosunku do hf-ów dłużej pozostają w stadzie. Może i są mniej wydajne, ale nie zawsze. Naszą najwydajniejszą krową w stadzie jest właśnie krzyżówka z rasą norweską czerwoną (nrf). Ta sztuka w 305 dni swojej trzeciej laktacji dała ponad 10 tys. kg mleka. Obecnie jest zasuszona i niedługo urodzi swoje czwarte cielę. To krowa genetycznie bezrożna, o twardej racicy, dobrej płodności i idealnej zawartości komórek somatycznych w mleku, nigdy nie miała problemów z mastitis – wyjaśnił Tomasz Mikina dodając, że bardzo dobrymi przyrostami charakteryzują się jałówki po buhajach rasy montbeliarde.
Zabiegi inseminacji wykonuje lekarz weterynarii Michał Gawroński z Rogowa. Przy krowach, które mają problemy z zajściem w ciążę hodowcy decydują się na nasienie od buhajów ras mięsnych, co często bywa skuteczną metodą na uratowanie sztuki przed wybrakowaniem.

Andrzej Rutkowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a