W przypadku ubiegania się o zwrot podatku w odniesieniu do bydła do wniosku trzeba dołączyć również dokument wydany przez kierownika biura powiatowego ARiMR z informacją o liczbie DJP. Chodzi o bydło, które rolnik miał w ostatnim dniu każdego miesiąca ubiegłego roku. O zwrot podatku akcyzowego w odniesieniu do bydła można ubiegać się jednorazowo w danym roku (albo od 1 lutego do 1 marca albo od 2 do 31 sierpnia), pod warunkiem że dokument wystawiony przez Agencję będzie opiewał na wnioskującego.
W przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot współposiadania, zwrot podatku akcyzowego przysługuje temu współposiadaczowi, co do którego pozostali współposiadacze wyrazili pisemną zgodę (zgoda nie dotyczy współmałżonków).
Kwotę zwrotu podatku akcyzowego ustala się jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego do produkcji rolnej wynikającej z faktur VAT oraz stawki zwrotu do 1 litra (1 zł). Kwota zwrotu podatku nie może być wyższa niż suma:
r e k l a m a
kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu na 1 litr oleju napędowego (1,00 zł/l), liczby 100 oraz powierzchni użytków rolnych posiadanych (współposiadanych) przez rolnika wskazanej w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne według stanu na dzień 1 lutego danego roku oraz
kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego (1,00 zł/l), liczby 30 oraz średniej rocznej liczby DJP bydła, które rolnik posiadał w 2020 r.
<ul>
</ul>
Jak wyjaśnia resort rolnictwa, powierzchnia użytków rolnych podana przez producenta rolnego we wniosku o zwrot podatku musi mieć swoje odzwierciedlenie w ewidencji gruntów i budynków według stanu na dzień 1 lutego (dotyczy to także gruntów przez niego dzierżawionych – posiadacz zależny). Wnioskodawca nie musi być właścicielem czy też posiadaczem (współposiadaczem) użytków rolnych w dniu 1 lutego. Mógł na przykład nabyć gospodarstwo rolne od rodziców 20 lutego i będzie uprawniony do wystąpienia z wnioskiem o zwrot podatku w lutym tego samego roku lub w sierpniu. Istotne jest, aby wnioskodawca w dniu składania wniosku był posiadaczem gospodarstwa rolnego i aby wykazane we wniosku użytki rolne w dniu 1 lutego tego samego roku były wykazane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne.Przy ustalaniu limitu nie uwzględnia się gruntów gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej, oraz gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. W przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, zwrot podatku przysługuje posiadaczowi zależnemu, tj. dzierżawcy – również jeżeli dzierżawi on grunty na podstawie ustnej umowy czy też dzierżawa nie jest wykazana w ewidencji gruntów i budynków.
Zwrot pieniędzy zostanie wypłacony w kwietniu bieżącego roku. Zarezerwowano na ten cel w budżecie państwa 1,18 mld zł.