<strong>Poważne skutki niezatrzymania się do kontroli</strong>
YZgodnie z art. 135 ust. 1 pkt 3 Prawa o ruchu drogowym, policja może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Zatrzymanie dokumentu uzasadnione jest koniecznością wykonania przyszłego orzeczenia o zastosowaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów oraz wyeliminowania z ruchu drogowego tych kierowców, którzy zagrażają jego bezpieczeństwu. Pokwitowanie wydane za zatrzymany dokument uprawnia do kierowania pojazdem w ciągu 7 dni. Policja przekazuje prawo jazdy nie później niż w ciągu 7 dni do sądu lub prokuratury.
Synowi Państwa grozi prawdopodobnie odpowiedzialność na podstawie art. 178b Kodeksu karnego: "Kto poruszając się pojazdem, pomimo wydania przez uprawnionego do kontroli ruchu drogowego, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego, nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Sprawca wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 178b k.k. tylko wówczas, kiedy nie zatrzyma się, mając świadomość tego, że sygnały są adresowane do niego".
Stosownie do art. 42 ust. 1a k.k., w razie popełnienia tego przestępstwa sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Może być on (ale nie musi) orzeczony w przypadku popełnienia wykroczenia przewidzianego w art. 92 § 2 Kodeksu wykroczeń – kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału nakazującego zatrzymanie pojazdu, podlega karze aresztu albo grzywny. am