Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

<strong>Nie można wydzierżawić tej ziemi pod fotowoltaikę </strong>

Data publikacji 03.01.2021r.

XW listopadzie 2015 roku otrzymałam premię unijną dla młodego rolnika, która według wniosku miała być przeznaczona na powiększenie powierzchni gospodarstwa (zakup gruntów). Termin realizacji wynosił 3 lata od daty wypłaty premii. W sierpniu 2018 roku zakupiłam działkę o powierzchni 4,5 ha za wartość zgodną z warunkami ustalonymi w programie. Celowość zakupu i rozliczenie premii zostały przez ARiMR uznane za poprawne. Działka jest oddalona ponad 100 km od rodzimego gospodarstwa. W związku z powyższym, chciałabym zmienić jej przeznaczenie. Zamiast użytkowania rolnego pragnę te grunty orne oddać w odpłatną dzierżawę spółce, która na tym terenie zbuduje farmę fotowoltaiczną i będzie ją użytkowała przez 25 lat. Czy istnieją jakiekolwiek przepisy zabraniające mi teraz oddania w dzierżawę tego terenu?
YNie jest to możliwe przede wszystkim w świetle art. 2b ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgodnie z tym przepisem, nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście. W okresie tym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom. Zbycie lub wydzierżawienie może nastąpić tylko za zgodą dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wydaną na wniosek nabywcy nieruchomości rolnej, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem nabywcy nieruchomości rolnej lub interesem publicznym. Szczegółowe informacje na temat przesłanek udzielenia zgody znajdują się na stronie internetowej KOWR: www.kowr.gov.pl/ukur/zgody-na-zbycie-nieruchomosci-rolnych/przeslanki-wyrazenia-zgody-na-zbycie.
Na przeszkodzie stoją też zapisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa z 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania (…) na operacje typu "Premie dla młodych rolników" z PROW 2014–2020. Paragraf 22 tego rozporządzenia przewiduje, że beneficjent powinien m.in.:

r e k l a m a

prowadzić jako kierujący działalność rolniczą w gospodarstwie, którego rozwoju dotyczy biznesplan, co najmniej do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy;
zrealizować biznesplan w terminie przewidzianym w biznesplanie, lecz nie później niż do dnia upływu 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy, zwłaszcza osiągnąć wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa przynajmniej o 10% w stosunku do wyjściowej wielkości ekonomicznej gospodarstwa i utrzymać osiągnięty wzrost przynajmniej do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

Przy ustalaniu wielkości ekonomicznej gospodarstwa bierze się natomiast pod uwagę powierzchnię użytków rolnych będących własnością beneficjenta lub znajdujących się w jego posiadaniu.

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a