Data publikacji 03.01.2021r.
Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
Masz już prenumeratę lub dostęp?
Zaloguj się
Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu
XW listopadzie 2015 roku otrzymałam premię unijną dla młodego rolnika, która według wniosku miała być przeznaczona na powiększenie powierzchni gospodarstwa (zakup gruntów). Termin realizacji wynosił 3 lata od daty wypłaty premii. W sierpniu 2018 roku zakupiłam działkę o powierzchni 4,5 ha za wartość zgodną z warunkami ustalonymi w programie. Celowość zakupu i rozliczenie premii zostały przez ARiMR uznane za poprawne. Działka jest oddalona ponad 100 km od rodzimego gospodarstwa. W związku z powyższym, chciałabym zmienić jej przeznaczenie. Zamiast użytkowania rolnego pragnę te grunty orne oddać w odpłatną dzierżawę spółce, która na tym terenie zbuduje farmę fotowoltaiczną i będzie ją użytkowała przez 25 lat. Czy istnieją jakiekolwiek przepisy zabraniające mi teraz oddania w dzierżawę tego terenu?
YNie jest to możliwe przede wszystkim w świetle art. 2b ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgodnie z tym przepisem, nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście. W okresie tym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom. Zbycie lub wydzierżawienie może nastąpić tylko za zgodą dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wydaną na wniosek nabywcy nieruchomości rolnej, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem nabywcy nieruchomości rolnej lub interesem publicznym. Szczegółowe informacje na temat przesłanek udzielenia zgody znajdują się na stronie internetowej KOWR: www.kowr.gov.pl/ukur/zgody-na-zbycie-nieruchomosci-rolnych/przeslanki-wyrazenia-zgody-na-zbycie.
Na przeszkodzie stoją też zapisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa z 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania (…) na operacje typu "Premie dla młodych rolników" z PROW 2014–2020. Paragraf 22 tego rozporządzenia przewiduje, że beneficjent powinien m.in.:
prowadzić jako kierujący działalność rolniczą w gospodarstwie, którego rozwoju dotyczy biznesplan, co najmniej do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy;
zrealizować biznesplan w terminie przewidzianym w biznesplanie, lecz nie później niż do dnia upływu 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy, zwłaszcza osiągnąć wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa przynajmniej o 10% w stosunku do wyjściowej wielkości ekonomicznej gospodarstwa i utrzymać osiągnięty wzrost przynajmniej do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.
Przy ustalaniu wielkości ekonomicznej gospodarstwa bierze się natomiast pod uwagę powierzchnię użytków rolnych będących własnością beneficjenta lub znajdujących się w jego posiadaniu.