Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

<strong>Pierwsza dziesiątka w spółdzielczym mleczarstwie</strong>

Data publikacji 17.12.2020r.

Wypowiedź Waldemara Brosia – prezesa Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, z dnia 16 grudnia 2020 r.

– 85% mleka w kraju przerabiają spółdzielnie mleczarskie, a my jako KZSM, co roku prezentujemy aktualną Listę Najlepszych i Największych Spółdzielni Mleczarskich w Polsce. Jest to 26. edycja rankingu opracowanego dla spółdzielni mleczarskich zrzeszonych w KZSM. Tym razem dane potrzebne do rankingu udzieliły nam 42 spółdzielnie mleczarskie, które oceniliśmy na podstawie 15 szczegółowych kryteriów dotyczących roku 2019, takich jak: ilość przerobionego mleka, ilość skupionego mleka, średnioroczna cena skupu mleka, wartość przychodów ze sprzedaży, dynamika sprzedaży, wysokość zysku netto, wskaźnik efektywności zatrudnienia (wartość przychodu ogółem na 1 zatrudnionego), wskaźnik rentowności netto (stosunek zysku netto do przychodów ogółem), wysokość kapitałów własnych, dynamika tychże kapitałów, wskaźnik eksportu (udział eksportu w przychodach), wysokość nakładów inwestycyjnych, ilość przerobionego mleka na 1 zatrudnionego, dynamika ilości przerobionego mleka na 1 zatrudnionego oraz wysokość funduszu udziałowego w przeliczeniu na 1 członka spółdzielni.
Lista stanowi ranking zbiorczy z 15 rankingów szczegółowych według powyższych kryteriów. Pierwsza mleczarnia w każdej z kategorii rankingu uzyskiwała najwięcej punktów, ostatnia najmniej, odwrotnie proporcjonalnie do zajętego miejsca. KZSM postanowił wyróżnić mleczarnie, które stawiają na promocję i działania podnoszące jakość przyznając punkty za posiadane certyfikaty oraz eksporterów przyznając im po 1 punkcie za działania na rzecz poszerzania rynków zbytu i promocję produktów mleczarskich za granicą.
Najlepsza dziesiątka rankingu ukształtowała się bardzo ciekawie o ile na czołowych miejscach nie ma niespodzianek, gdyż od lat pierwsze miejsce zajmuje SM Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego, która jest ogromną firmą posiadającą największą gamę produktów, cały czas poszerzaną o nowe działy, chociażby takie jak linia dań gotowych czy odżywki dla aktywnych. W sumie jest to ponad 500 różnych artykułów mleczarskich. Zatem z mleka robią wszystko.
Na drugim miejscu uplasowała się Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku, w której dominującym produktem są sery dojrzewające, ale nie tylko, także twarogi, masło i niewielkie ilości galanterii mleczarskiej. Jeśli chodzi o wyniki, zwłaszcza ekonomiczne, to są one w tej spółdzielni na bardzo wysokim poziomie. Dla rolników najbardziej istotna jest cena mleka w skupie, a ta zarówno w OSM Giżycko, jak i w Mlekovicie jest na bardzo wysokim poziomie.
Trzecie miejsce przypadło Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole, która jest znana przede wszystkim z produkcji mleka w proszku, ale nie tylko. Konsumenci doceniają zwłaszcza masło, twarogi, serki typu cottage oraz galanterię powstającą w tej spółdzielni.
Nie pierwszy raz w 10 najlepszych występuje Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bieruniu, tym razem na 4. miejscu. To firma o trochę innym charakterze, produkująca głównie na rynek HoReCa, czyli na potrzeby branży hotelarskiej i gastronomicznej. Oczywiście w momencie wejścia pandemii, ta spółdzielnia miła swoje problemy, ale udało się z nich wyjść i wszystko idzie w dobrym kierunku.
Kolejne 5. miejsce zajęła Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie, posiadająca szeroką gamę produktów od galanterii po twarogi, ale jednak najbardziej wyspecjalizowana w produkcji serów dojrzewających. Ma bardzo dobre wyniki finansowe i płaci wysoką cenę za mleko.
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu zajęła miejsce 6. To niezwykle stabilna spółdzielnia, która od lat plasuje się w pierwszej dziesiątce. Znana jest w całym kraju z serów dojrzewających na czele ze sztandarowym serem królewskim. Co roku robi postęp poprzez rozwój i inwestycje.
Siódme miejsce zajęła Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu, czyli główny producent na krajowym rynku mleka skondensowanego, ale również masła i galanterii.
Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka w Strzelcach Krajeńskich to spółdzielnia typu skupowego, mająca miano grupy producenckiej, bardzo dynamicznie się rozwijająca. Jej wyniki pozwoliły na zajęcie 8. miejsca w rankingu.
Kolejne 9. miejsce zajęła spółdzielnia będąca dominującym producentem serów pleśniowych w naszym kraju, czyli Lazur Spółdzielczy Związek Grup Producentów Rolnych w Nowych Skalmierzycach. Oczywiście sery pleśniowe produkuje kilka innych mleczarni, jak chociażby Mlekovita, ale Lazur wyróżnia się ścisłą specjalizacją w tym kierunku, wszak produkuje tylko sery pleśniowe. Te sery cieszą się coraz większym popytem na rynku krajowym. W tej spółdzielni w ostatnich latach nastąpiły zmiany w kierownictwie, skutkujące powołaniem młodego i ambitnego zarządu.
Pierwszą dziesiątkę zamyka Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Garwolin z siedzibą w Woli Rębkowskiej, której produkty od lat znane są na rynku warszawskim. Przede wszystkim są to twarogi, ale też równie wyśmienite masło i galanteria. W tej spółdzielni również powstaje mleko w proszku. Chcę podkreślić, że wszystkie spółdzielnie z listy rankingowej płacą bardzo dobre ceny rolnikom – producentom mleka za dostarczony surowiec.
Ranking potwierdza, że mamy w kraju różne spółdzielnie zarówno pod względem wielkości, jak i profilu produkcji, które doskonale dają sobie radę na rynku od wielu lat i cały czas się rozwijają. Wszystkie spółdzielnie w tym trudnym roku 2020 dały sobie radę. Przychody będą miały niższe niż w roku 2019, ale średnia cena wypłacona rolnikom za dostarczone mleko ukształtuje się na poziomie co najmniej z roku 2019, a może nawet wyższym ze względu na rosnące ceny w skupie w ostatnim kwartale roku 2020.
Szkoda tylko, że nie możemy się spotkać ze względu na sytuację związaną z pandemią. Nie odbyły się targi Mleko-Expo, na których to właśnie nagradzane były najlepsze spółdzielnie mleczarskie z naszego rankingu. Na targach nagradzaliśmy również producentów mleka będących laureatami konkursu "Mistrzostwa Mleczne". Planujemy, aby puchary przekazać rolnikom podczas walnych zebrań w ich spółdzielniach, które odbędą się w roku 2021.

Andrzej Rutkowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a