Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zwolnienie z podatku tylko dla użytkujących grunty przez pięć lat

Data publikacji 03.01.2021r.

XPod koniec stycznia chcę kupić grunty rolne. Jestem rolnikiem i chciałbym skorzystać z ulgi w podatku od czynności cywilnoprawnych. Jakie muszą być spełnione wymagania, aby skorzystać z pomocy de minimis w rolnictwie? Po zakupie planuję część nabytych gruntów przekazać synowi w dzierżawę, a część swojemu chrześniakowi, synowi kuzyna. Czy jest to możliwe?
YArtykuł 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych określa, że zwalnia się od podatku sprzedaż własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami. Aby to jednak było możliwe, w wyniku dokonania sprzedaży musi zostać utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a jego powierzchnia po tych czynnościach nie może być mniejsza niż 11 ha i większa niż 300 ha. Ponadto gospodarstwo to musi być prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia.
Zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie. Będzie mógł Pan z niej skorzystać, o ile nie został wykorzystany limit 20 tys. euro przypadający na jedno gospodarstwo rolne w ciągu 3 lat (2019–2021), pod warunkiem że będzie Pan prowadzić działalność co najmniej 5 lat od nabycia tychże gruntów rolnych. Nie można oddawać gruntów w dzierżawę. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 25 września 2017 r. stwierdził, że "zarówno zbycie części gruntów, jak i zmiana ich przeznaczenia przed upływem 5 lat od dnia ich nabycia spowoduje utratę przedmiotowego zwolnienia w całości (Interpretacja indywidualna 0111-KDIB4.4014.255.2017.1.MD).
Z kolei jeżeli chodzi o oddanie gruntów w dzierżawę niemającą związku ze zwolnieniem z podatku, może Pan je wydzierżawić synowi, ponieważ jest on Pana osobą bliską. W takiej sytuacji nie musi być zachowany pięcioletni okres posiadania wynikający z art. 2b ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Natomiast w przypadku chęci oddania części nowo nabytych gruntów rolnych w dzierżawę swojemu chrześniakowi, synowi kuzyna, niezbędna będzie na to zgoda KOWR.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a