Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

BASF z nowymi produktami pnie się na lidera

Data publikacji 15.01.2021r.

Na konferencji w grudniu ub.r. polski dział BASF Agricultural Solutions podsumował działalność w roku 2020 i przedstawił nowości na sezon 2021. Zakończony sezon był dla BASF bardzo dobry, pełen wzrostów i sukcesów w plonach, udziałach rynkowych oraz we wdrażaniu strategii. Był to udany sezon szczególnie dla wprowadzanego na rynek najnowszego rozwiązania fungicydowego RevyFlex na pierwszy zabieg ochronny w zbożach.

W tym roku pojawią się na rynku kolejne nowe produkty, które tak jak RevyFlex oparte są o i innowacyjną substancję czynną Revysol i będą przeznaczone do ochrony liścia (Revysky) oraz do ochrony kłosa (RevyTop). Będzie też nowe rozwiązanie fungicydowe w segmencie ekonomicznym (Duet na Start), nowość w ochronie buraka cukrowego (Tanaris) oraz w ochronie ziemniaka (Allstar)

r e k l a m a

Rok 2020 zamknięty z dobrymi humorami

Spotkanie z dziennikarzami w wersji online poświęcone podsumowaniu sezonu i wymienionym nowościom na sezon 2021 otworzyła Monika Glen – kierownik ds. serwisów i komunikacji. Cezary Urban – dyrektor Działu Agricultural Solutions, podsumowując rok 2020, poinformował o wzrostach sprzedaży produktów BASF, zwłaszcza fungicydów, które znalazły swoje odzwierciedlenie w rekordowych plonach zbóż i rzepaku.
W biznesie BASF Agricultural Solutions przełożyło się to na umocnienie pozycji lidera w tym właśnie segmencie i dalszy wzrost udziałów w polskim rynku środków ochrony roślin.
– Rok 2020 cechował się megaszybkim startem wegetacji, bo praktycznie nie było zimy – mówi Cezary Urban. – Na początku kwietnia z powodu suszy entuzjazm osłabł, ale pod koniec tego miesiąca i w maju przyszedł deszcz. To uratowało uprawy i powrócił optymizm inwestowania w ochronę upraw. Ostatecznie ubiegłoroczne żniwa były jednymi z najlepszych w ostatnich latach. Należy wspomnieć o zakłóceniach w łańcuchu dostaw już od lutego ub.r. z powodu pandemii koronawirusa i o tym, że przy kryzysach globalnych rynki agro zyskują. Dlatego przy dobrych plonach roślin były też dobre ceny.
Z wymienionych powodów BASF umocnił swoją pozycję i z dużym optymizmem patrzy na sezon 2021. Wartość rynku środków ochrony roślin w Polsce od jesieni 2019 r. do jesieni 2020 r. oceniana jest na 2,6 mld zł, a BASF ma w nim 18% udziału. W tym okresie BASF awansował z 3 na 2 pozycję, goni lidera i różnica maleje. Sezon 2020 BASF zamknął z dobrymi humorami. Jesień w końcówce ub.r. cechowała się trudnościami przy zbiorze buraków cukrowych, ziemniaków i kukurydzy, a tym samym opóźnieniami siewu ozimin. Zdarzały się nawet jesienne przesiewy rzepaku. Sporo padało, lokalnie deszczu było aż za dużo. Generalnie rolnikom udało się dokończyć prace agrotechniczne, a roślinom odpowiednio przygotować do zimy, która tak naprawdę pojawiła się w połowie stycznia br.

"Revylucja" trwa i rozwija się

Innowacyjną molekułą, z którą BASF chce przez długi okres rewolucjonizować ochronę roślin, a dzięki której miał też ubiegłoroczne wzrosty udziałów w rynku jest substancja czynna Revysol. Revysol, to brend nowej molekuły, którą jest konkretnie substancja czynna mefentriflukonazol z grupy triazoli. Na konferencji krótką historię powstania tej innowacyjnej substancji czynnej, której początki sięgają roku 2006, przedstawiła Kateryna Demydas – kierownik Działu Marketingu. Konkrety, tj. nowości na sezon 2021 do fungicydowej ochrony zbóż, które oparte są o substancję czynną Revysol, przedstawił na konferencji dr Jarosław Nadziak – Crop Manager odpowiedzialny za fungicydy zbożowe. Na wstępie powiedział, że rolnicy, którzy w mijającym sezonie zastosowali RevyFlex (to pak z dwoma fungicydami: Revycare zawierającym Revysol i sprawdzoną strobilurynę F500 + Flexity zawierającym metrafenon), rozwiązanie fungicydowe na pierwszy zabieg, dzielą się bardzo pozytywnymi opiniami i podkreślają jego skuteczne działanie w niskich temperaturach (od 5 stopni Celsjusza).
Nowe rozwiązania na 2021 r. dopinają kompleksową ochronę zbóż z Revysolem na każdym etapie rozwoju roślin, bo do wspomnianego produktu RevyFlex na pierwszy zabieg T1 dochodzi Revysky przeznaczony do ochrony liścia w terminie T2 i RevyTop do ochrony kłosa w terminie T3.
Revysol zawarty w Revysky i innych produktach handlowych daje pewność inwestycji w ochronę, bo ta substancja czynna wiąże się średnio 100-krotnie mocniej z patogenem niż inne znane triazole. Daje dużą niezależność od pogody dzięki do 40% wyższej skuteczności w deszczowych warunkach. Przez to umożliwia lepsze zarządzanie czasem dzięki nawet 2 razy dłuższemu oknu zabiegowemu. Revysky zwiera substancję Revysol oraz Xemium z grupy karboksyamidów (SDHI). Natomiast druga nowość RevyTop jest pakiem zawierającym dwa fungicydy – Sulky zawierający substancję Revysol + Simveris zawierający metkonazol. To połączenie daje 4-krotnie wyższą odporność na promieniowanie UV oraz skutecznie chroni rośliny przed fuzariozami, a plon ziarna przed mikotoksynami.

r e k l a m a

Skutecznie i ekonomicznie z Duetem na Start

BASF dba także o rozwój produktów w segmencie ekonomicznym. Większość rolników pamięta, zna i kojarzy rozwój produktów Duet. Na bieżący sezon nowością w segmencie ekonomicznym jest rozwiązanie fungicydowe Duet na Start. To nazwa paku, w którego składzie są dwa fungicydy: Empartis + Flexity. Rozwiązanie atrakcyjne cenowo zapewnia pewny start zbóż dzięki zabiegowi przeprowadzonemu wczesną wiosną oraz sukces na mecie, czyli wysokie i zdrowe plony.
Kolejną nowością w zbożach i znów produktem kontynuującym rozwój znanego z nazwy standardu w segmencie zapraw jest zaprawa Kinto Plus do zbóż ozimych i jarych, którą przedstawiał Rafał Maras – Crop Manager odpowiedzialny za herbicydy zbożowe oraz zaprawy. Co prawda zaprawa debiutowała już w 2019 r., ale z uwagi na zawartość trzech substancji czynnych i ma największy na rynku efekt fizjologiczny, jest nowością. To ważne tym bardziej, że rynek zapraw przeżywa cięcia. Już jakiś czas temu wypadła z ich składu substancja triadimenol i tiuram, a to nie koniec procesu. Prelegent zwrócił także uwagę na produkt Systiva 333 FS i bardzo dobre doświadczenia rolników, którzy go stosują. Można powiedzieć, że to zaprawa nasienna o sile fungicydu nalistnego, pozwalająca często nawet pominąć wiosenny zabieg T1 albo znacznie go przesunąć.

Dwie nowości w okopowych

Jarosław Komar – Crop Manager odpowiedzialny za warzywa, buraki i ziemniaki – przedstawił nowy herbicyd do ochrony buraków Tanaris (zawiera on dimetanamid-P – substancję dotychczas niewystępującą w ochronie tej uprawy) oraz nowy fungicyd do ochrony bulw ziemniaka – Allstar.
Tanaris doskonale wpisuje się proces wycofywania substancji czynnych dotykający także możliwości odchwaszczania buraka cukrowego. Produkt może być elastycznym partnerem do sporządzania mieszanin ze standardowymi herbicydami buraczanymi do odchwaszczania buraków zabiegami sekwencyjnymi w systemie dawek dzielonych. Herbicyd stosowany solo wykazuje bardzo dobrą skuteczność na takie chwasty jak: przytulia czepna, blekot pospolity, gwiazdnica pospolita, przetacznik perski, jasnota purpurowa, bodziszek drobny, chwastnica jednostronna, wiechlina roczna. W mieszaninach działa synergistycznie poprawiając skuteczność innych substancji czynnych przeciwko szerokiemu spektrum chwastów. Zaletą jest, że umożliwia bardzo skuteczną eliminację chwastów, zwłaszcza tych trudnych w rozwiązaniach bez desmedifamu (już nie ma go na rynku) i fenmedifamu (z dużym prawdopodobieństwem substancja będzie wycofana).
Allstar (zawiera substancję Xemium z grupy karboksyamidów – SDHI) będący nowością w ziemniakach, zapewnia bardzo dobrą ochronę przed rizoktoniozą oraz pozaetykietowo wykazuje wysoką skuteczność przeciwko parchowi srebrzystemu i antraknozie. Produkt jest skuteczny, bezpieczny i łatwy w stosowaniu. Jak mówił Jarosław Komar, polska rejestracja przewiduje jego stosowanie przez pryskanie gleby podczas sadzenia, ale np. w Austrii także aplikację na bulwy w sortowni (system Mafex) i aplikację na bulwy podczas sadzenia. O takie możliwości aplikacji przewidziane jest rozszerzenie etykiety rejestracyjnej także w Polsce.
Na zakończenie konferencji Paweł Malinowski przedstawił plany BASF Agricultural Solutions związane z rozwojem narzędzi digitalowych dla rolników. Podkreślił ich znaczenie dla zrównoważonego rolnictwa oraz zwrócił uwagę na rosnącą wśród rolników popularność aplikacji oferowanych przez xarvioTM Digital Farming Solutions.

Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a