Izby rolnicze chcą zmian w Prawie łowieckim
Zdaniem przedstawicieli rolników z Podlasia samorząd powiatowy i tak jest obecnie odpowiedzialny za wydzierżawianie obwodów łowieckich oraz naliczanie opłat z tego tytułu. Dlatego naturalną konsekwencją byłoby sprawowanie przez starostę nadzoru nad prawidłową realizacją gospodarki łowieckiej na trenie obwodu przez koło łowieckie.
KRIR podkreśla także konieczność wypracowania takich przepisów, które doprowadziłyby do zmniejszenia liczby i intensywności sporów pomiędzy myśliwymi a rolnikami.
Jak wskazuje samorząd rolniczy z Dolnego Śląska, rolnicy często mają do czynienia z kołami łowieckimi, które odmawiają oszacowania szkód łowieckich mimo prawidłowego zgłoszenia. Kolejną naganną praktyką stosowaną przez niektóre koła łowieckie jest celowo opóźnianie wszystkich działań związanych z procedurą odszkodowawczą lub niedostarczenie protokołów szacowania. A bez tego dokumentu rolnik nie jest w stanie wnieść pozwu o odszkodowanie.
– Tego typu praktyki stosowane przez koła łowieckie przysparzają rolnikom sporych problemów, narażając tym samym na wymierne straty – wskazują izbowcy.
Według samorządu rolniczego w Prawie łowieckim należy wprowadzić zmiany, które nałożą na koła łowieckie rzetelne wywiązywanie się z obowiązku szacowania szkód łowieckich i wypłacania odszkodowań za nie. pm