Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

"Mysz" do ziemniaków skrobiowych

Data publikacji 15.01.2021r.

W zeszłym roku grupa bawarskich rolników, współpracujących z zakładem przetwórczym Südstarke w Sünching, postąpiła z ziemniakami skrobiowymi podobnie jak z burakami cukrowymi. Po wykopaniu zaczęła składować je na pryzmach zlokalizowanych na skraju pola, przykrywając je włókniną. Gdy nadszedł czas odbioru, do ładowania ziemniaków na samochody ciężarowe wykorzystano jedną z dwóch prototypowych czyszczarko-ładowarek Ropa Maus 5.

Niemcy
Przechowywanie ziemniaków skrobiowych na pryzmach jest tanie. Nie trzeba bowiem angażować ludzi i maszyny do transportu bulw do gospodarstwa. Odpada też konieczność zapewnienia przestrzeni magazynowej. Odbiór plonu z pola wygląda podobnie jak w przypadku buraków cukrowych, które są ładowane z pryzmy czyszczarko-ładowarkami. I choć na pierwszy rzut oka Ropa Maus 5 w wersji ziemniaczanej wygląda podobnie jak maszyna przystosowana do ładowania buraków, to – jak wyjaśnia dr Rupert Geischeder, odpowiedzialny w firmie Ropa za gamę maszyn do zbioru ziemniaków – zastosowano w niej kilka nowych rozwiązań.
– Co prawda tworząc czyszczarko-ładowarkę Maus 5 przystosowaną do ziemniaków bazowaliśmy na wersji buraczanej, to jednak nie wszystkie rozwiązania udało się przenieść jeden do jednego. Największa modyfikacja – jak wyjaśnia dr Rupert Geischeder – dotyczyła układu służącego do podbierania plonu. W wersji do buraków z tym zadaniem mierzy się osiemnaście walców, natomiast w ziemniaczanej "Myszy" rolek czyszczących jest tylko osiem. Ich pracę poprzedzają wąskie przenośniki z zabierakami, które delikatnie podnoszą bulwy z pola. Dodatkowo, między przenośnikami a segmentem rolek, zastosowaliśmy wał pierścieniowy, który doczyszcza ziemniaki i usuwa łęciny.
Po przejściu przez system podbierający ziemniaki układane są na przenośniku łańcuchowym, który przenosi je na doczyszczarkę z walcami. Potem bulwy spadają na długą na 15 metrów taśmę załadowczą, która ładuje je na samochody ciężarowe. Przeciwwagę dla niej stanowi ramię ze zbiornikiem paliwa, które można odchylić na ponad 9 metrów i podnieść na 4 metry. Dokładną obserwację pracującej maszyny zapewnia podnoszona na ponad 5 metrów kabina typu R-Cab, która posiada aż 5 wycieraczek. Znajduje się w niej obracany fotel, który jest zintegrowany z podłokietnikiem, na którym zamocowany jest joystick oraz 12,1-calowy monitor dotykowy. To z tego monitora operator kontroluje całą maszynę pozyskując informacje o pracy i wydajności poszczególnych podzespołów. W razie konieczności wykorzystując monitor może zmienić parametry np. dotyczące czyszczenia. Oprócz ekranu dotykowego do zmiany parametrów można wykorzystać pokrętła.
– W zeszłym roku w Niemczech testowane były dwie prototypowe czyszczarko-ładowarki do ziemniaków Maus 5. Jedna pracowała w Bawarii u plantatorów zakładu Südstärke w Sünching. Druga znajdowała się w Brandenburgii, jeżdżąc po polach rolników współpracujących z zakładem Emsland Group w Kyritz. Ta pierwsza załadowała około 600 naczep samochodów ciężarowych. Łącznie daje to około 15 000 ton ziemniaków – podsumowuje testy firma Ropa. – Na razie taka ilość stanowi tylko niewielki udział tego, co jest przerabiane w zakładzie w Sünching, wszak w sezonie przechodzi przez niego prawie 330 000 ton ziemniaków, ale liczymy, że wraz z upowszechnieniem się przechowywania ziemniaków skrobiowych w pryzmach, na popularności będzie zyskiwała też czyszczarko-ładowarka Maus 5.

Przemysław Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a