Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Obniżenie czynszu dzierżawnego lub zakup ziemi od KOWR

Data publikacji 13.01.2021r.

XOd 2 lat dzierżawię od KOWR ziemię rolną na podstawie przetargu, który odbywał się na zasadzie licytacji. Czynsz ustalono w wysokiej kwocie. Umowę dzierżawy zawarłem na 10 lat. W zeszłym roku w mojej okolicy KOWR wydzierżawił działki o podobnych powierzchniach do mojej, ale czynsz jest dużo niższy, gdyż był ustalony przez KOWR w przetargu ofertowym, w którym o wybraniu oferty dzierżawy decydowały inne kryteria. Czy istnieje możliwość starania się w KOWR o obniżenie na stałe czynszu? Czy mogę starać się o nabycie własności dzierżawionych gruntów? Jak to argumentować?
YW kwestii czynszu dzierżawnego obecnie brakuje ogólnego przepisu pozwalającego na obniżenie czynszu w przypadku ustalenia jego dużej wysokości w przetargu. Można natomiast skorzystać np. z art. 700 Kodeksu cywilnego. Przepis ten wskazuje, że jeżeli wskutek okoliczności, za które dzierżawca nie ponosi odpowiedzialności i które nie dotyczą jego osoby, zwykły przychód z przedmiotu dzierżawy zmniejszył się znacznie, dzierżawca może żądać obniżenia czynszu przypadającego za dany okres gospodarczy.
Poza tym obniżenie czynszu jest możliwe na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 października 2017 r. w sprawie szczegółowych przesłanek odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia należności KOWR. Należność może być umorzona w całości lub w części również wtedy (na podstawie § 2 ust. 4), gdy prowadzone przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa postępowanie wyjaśniające wykaże np., że:

r e k l a m a

dłużnik nie ma możliwości uzyskiwania dochodu z powodu przewlekłej choroby potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim lub orzeczeniem ustalającym stopień niepełnosprawności albo konieczności sprawowania przez niego osobistej opieki nad przewlekle chorym małżonkiem, rodzicem lub dzieckiem;
w terminie zapłaty należności dłużnik ma ustalone przez właściwy organ prawo do świadczeń z pomocy społecznej;
dłużnik poniósł szkody spowodowane klęską suszy, gradobicia, nadmiernych opadów atmosferycznych, wymarznięcia, powodzi, osuwisk ziemi, huraganu, pożaru, chorób zakaźnych zwierząt, plagą szkodników lub niedoborem tlenu w użytkowanych rybacko wodach.

Jeżeli chodzi o możliwość nabycia gruntów rolnych, to art. 29 ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa określa, że pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości Zasobu przysługuje m.in. dzierżawcy zbywanej nieruchomości, jeżeli dzierżawa trwała faktycznie przez co najmniej 3 lata. Aczkolwiek według Ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości ZWRSP oraz o zmianie niektórych ustaw, w okresie 5 lat od dnia wejścia w życie ustawy wstrzymuje się sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład Zasobu. Zasady tej nie stosuje się do sprzedaży nieruchomości rolnych o powierzchni do 2 ha.
Jeżeli sprzedaż jest uzasadniona względami społeczno-gospodarczymi, minister rolnictwa, na wniosek dyrektora generalnego KOWR, może wyrazić zgodę na sprzedaż nieruchomości.

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a