Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Łapiąc deszczówkę tylko zyskasz

Data publikacji 08.01.2021r.

Magazynowanie deszczówki i wykorzystywanie jej do oprysków przynosi korzyści, bo w ten sposób nie tylko oszczędzamy wodę wodociągową, ale nie narażamy roślin na szok termiczny. Aby to było możliwe potrzebne są odpowiednie zbiorniki. Oferuje je np. firma Swimer, która pokazała naszej redakcji jak je produkuje.

kujawsko-pomorskie
Zbiorniki na wodę produkowane są z tego samego materiału, co te do przechowywania oleju napędowego. Inna jest ich konstrukcja. Zbiorniki na paliwo są dwupłaszczowe. Chodzi o względy bezpieczeństwa.
– Proces technologiczny produkcji zbiorników na wodę, paliwo, jak i RSM jest podobny – mówi Przemysław Bochat, szef marketingu toruńskiej firmy Swimer. – Rozpoczyna się on od przygotowania surowca, czyli proszku lub granulatu polietylenu oraz jego zabarwieniu. Następnie jest on zasypywany do formy. Kolejnym etapem jest wypiekanie zbiornika w specjalnym piecu (temperatura około 300 stopni C). Po wyjęciu z pieca forma jest obracana względem dwóch osi tak, aby płynne tworzywo osadziło się na ściankach formy. Następnie jest ochładzana i otwierana, wyciągany jest gotowy wyrób, który jest poddawany obróbce. Następuje wycinanie otworów, montaż podzespołów. Kolejnym etapem jest dołożenie wyposażenia. Chodzi przede wszystkim o włazy i zawory spustowe oraz oznaczenie specyfikacji technicznej.
Firma Swimer oferuje serię jednowarstwowych zbiorników nadziemnych do wody Swimer Water Tank oraz serię zbiorników podziemnych jedno- i trzywarstwowych Horizontal Tank do gromadzenia wody deszczowej. Zbiorniki nadziemne posiadają Atest Higieniczny PZH do magazynowania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. W przypadku zbiorników nadziemnych dostępne są urządzenia o pojemności od 1,5 do 20 m3.
– Zaczynaliśmy w 2013 r. od produkcji zbiorników na olej napędowy. Wtedy były one sporą nowością, a ich zakup był traktowany jak coś nadzwyczajnego, niekoniecznie potrzebnego. Obecnie posiadanie zbiorników i magazynowanie w nich rolniczego paliwa jest szczelnie uregulowane przepisami prawa – dodaje Przemysł Bochat. – Poza zbiornikami na paliwo i wodę oferujemy też zbiorniki na AdBlue. Ze względu na właściwości korozyjne tej substancji wykonane zostały ze specjalnych materiałów. Oferujemy pojemności 1,5 oraz 2,5 i 5 m3. Kupują je już nie tylko duże gospodarstwa rolne, ale także te o średniej powierzchni.
Polska firma Swimer produkuje nie tylko zbiorniki. Na miejscu w fabrycznych halach zlokalizowanych w Toruniu wytwarzane są elementy elektroniki. Są to sondy i precyzyjne systemy pomiaru poziomu cieczy – czujniki minimalnego i maksymalnego poziomu napełniania, system dozowania paliw oraz elektroniczne liczniki. Firma tłumaczy, że koszty zakupu tych elementów od zewnętrznych dostawców były na tyle wysokie, że opłacało się stworzyć własną linię produkcyjną.

Tomasz Ślęzak

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a