<strong>Gospodarstwo w jednej gminie, a zameldowanie w drugiej</strong>
YSprawa jest trudna. W świetle przepisów ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego nie może Pan być uznany za rolnika indywidualnego, a tylko taki może nabyć bez problemu działki rolne.
Zgodnie z art. 6 wymienionej ustawy, za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten czas osobiście to gospodarstwo. Do okresu tego wlicza się czas zamieszkiwania w innej gminie bezpośrednio poprzedzający zmianę miejsca zamieszkania, jeżeli w gminie tej jest albo była położona przynajmniej jedna z działek.
W myśl art. 7 ust. 4 ww. ustawy, dowodem potwierdzającym zamieszkanie jest zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały. Jak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 18 kwietnia 2019 r. (sygn. akt: IV SA/Po 140/19), w razie wystąpienia uzasadnionych wątpliwości co do tego, czy taka tożsamość miejsca zamieszkania i zameldowania rzeczywiście w danym przypadku zachodzi, owo domniemanie może zostać wzruszone za pomocą innych środków dowodowych (tzw. przeciwdowodów).
Istnieje też możliwość, by właściciel ziemi, którą chce Pan kupić, wystąpił do dyrektora generalnego KOWR o zgodę na jej zbycie Panu. Będzie jednak musiał wykazać, że nie było możliwości sprzedaży nieruchomości rolnej osobom, które spełniają warunki do uznania za rolnika indywidualnego.●