<strong>Maszyny wspólne, kredyt – nie</strong>
YMaszyny bez wątpienia weszły do Państwa majątku wspólnego, stosownie do art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z tym przepisem z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).
W myśl art. 535 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Te elementy zostały spełnione, więc trudno mówić, że maszyny nie były Pani własnością, dopóki nie został spłacony kredyt.
Kredyt, który po ustaniu wspólności majątkowej spłacała Pani sama, może być potraktowany jako nakład poniesiony z Pani majątku osobistego na majątek wspólny i zostanie rozliczony w postępowaniu o podział majątku. Sąd Najwyższy w wyroku z 16 stycznia 2014 r. (sygn. akt: IV CSK 203/13) stwierdził, że jeżeli w czasie trwania wspólności majątkowej dług został zaciągnięty tylko przez jednego z małżonków i jeżeli dłużnikiem w stosunku do wierzyciela pozostaje tylko ten małżonek, a korzyść majątkowa uzyskana w ten sposób została następnie przeznaczona na majątek wspólny, to korzyść ta może być traktowana jako nakład z majątku tego z małżonków, który zaciągnął osobiste zobowiązanie, na majątek wspólny i rozliczana między małżonkami jako roszczenie z tytułu nakładów dokonanych na majątek wspólny. Wymaga to jednak ustalenia, na co zostały przeznaczone środki finansowe uzyskane w wyniku zaciągnięcia zobowiązania przez jednego z małżonków, co może mieć miejsce tylko w postępowaniu o podział majątku wspólnego.
●