Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Twórca potęgi Claasa – Helmut Claas nie żyje

Data publikacji 08.01.2021r.

Bardzo smutna wiadomość dobiegła z Niemiec. 5 stycznia br. w wieku 94 lat zmarł Helmut Claas, wieloletni dyrektor zarządzający, przewodniczący rady nadzorczej i przewodniczący komitetu akcjonariuszy Grupy Claas, za którego działalności powstały m.in. kombajny Lexion, sieczkarnie do kukurydzy Jaguar oraz ciągniki Xerion. Doprowadził do powstania zakładów produkcyjnych i centrów dystrybucyjnych Claasa w Indiach, USA, Rosji, Chinach i Ameryce Południowej. Ważnym strategiczną decyzją za jego kadencji było też przejęcie w 2003 roku francuskiego producenta ciągników Renault Agriculture.

Helmut Claas urodził się w 1926 roku w Harsewinkel. Był najstarszym synem Augusta i Pauli Claas, którzy prowadzili małą firmę produkującą maszyny rolnicze zatrudniającą 100 osób. Po ukończeniu szkół i po odbyciu praktyk pracował m.in. w firmach odlewniczych i metalurgicznych, a po ukończeniu studiów rolniczych w Hanowerze, potem Paryżu, założył we Francji oddział dystrybucyjny firmy Claas. W 1958 roku dołączył do rodzinnej firmy w Harsewinkel, gdzie początkowo odpowiadał za dział techniczny. W 1962 roku został dyrektorem zarządzającym, a w 1978, kiedy firma została przekształcona w spółkę jawną, przyjął stanowisko Partnera Odpowiedzialnego Osobiście. W trakcie kolejnego przekształcenia firmy Claas w 1996 roku w spółkę akcyjną, przeszedł z funkcji dyrektora zarządzającego na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej i komitetu akcjonariuszy. Pełnił te funkcje do 2010 roku. W zeszłym roku Helmut Claas został mianowany przez Zgromadzenie Wspólników Claas honorowym przewodniczącym. Na nową przewodniczącą została wybrana Cathrina Claas-Mühlhäuser, przejmując to stanowisko od swojego ojca. Cztery światowej sławy uniwersytety – na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Bułgarii i Niemczech – przyznały Helmutowi Claasowi doktoraty honoris causa. W 2000 r. otrzymał honorowy tytuł doktora nauk rolniczych na Uniwersytecie Stuttgart-Hohenheim. To właśnie ta uczelnia uczyniła go również honorowym senatorem w 2004 r. W czerwcu 2009 r. Uniwersytet Goryaczkina w Moskwie nadał mu honorowy tytuł profesora. W tym samym roku Helmut Claas został kawalerem francuskiej Legii Honorowej w uznaniu jego wysiłków jako pioniera współpracy francusko-niemieckiej. W listopadzie 2013 r. został ostatecznie wprowadzony do Hall of Fame of American Equipment Manufacturers (AEM). Ważnym wydarzeniem było wręczenie Helmutowi medalu Diesel przez Niemiecki Instytut Wynalazków w 2017 r. Nagrody osobiste, takie jak honorowe obywatelstwo jego rodzinnego miasta Harsewinkel w Niemczech, Medal Zasługi niemieckiego landu Badenii-Wirtembergii oraz Order Zasługi francuskiego ministra rolnictwa, uzupełniają jego życiowe dzieło.

Podczas jego pracy zawodowej firma Claas opracowała ponad 100 patentów i urosła do potężnego przedsiębiorstwa zatrudniającego ponad 11 000 pracowników. Helmut Claas był również rolnikiem. Prowadził gospodarstwo we wschodniej Anglii. Lubił utrzymywać kontakty z okolicznymi rolnikami i żywo interesował się sprawami dotyczącymi firm rolniczych. Był też myśliwym. Był żonaty z Eriką Claas od roku 1972, aż do jej śmierci w 2016 roku.

Przemysław Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a