Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wiedza i doświadczenie członków komisji

Data publikacji 08.01.2021r.

Pytania o procedurę wyboru członków Komisji Zarządzających Funduszy Promocji wysłaliśmy do biura prasowego ministerstwa rolnictwa. Odpowiedzi udzieliła nam Małgorzata Książyk – dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji w resorcie.

Kiedy upływa obecna kadencja członków Komisji Zarządzających Funduszy Promocji?



– Obecna kadencja członków Komisji Zarządzających Funduszy Promocji Produktów Rolno-Spożywczych upływa z dniem 31 maja 2021 r. Wyjątkiem jest Fundusz Promocji Roślin Oleistych utworzony w 2019 r. Kadencja członków Komisji Zarządzającej Funduszu Promocji Roślin Oleistych upływa w dniu 4 października 2023 r.

r e k l a m a



r e k l a m a

Jakie obowiązują procedury powoływania członków nowych Komisji Zarządzających Funduszy Promocji?



– Zgodnie z art. 10 ustawy o Funduszach Promocji Produktów Rolno-Spożywczych z dnia 22 maja 2009 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 688) dla każdego z funduszy promocji tworzy się komisję zarządzającą.


Zobacz także

Procedurę zgłaszania kandydatów reguluje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Komisji Zarządzających Funduszy Promocji Produktów Rolno-Spożywczych oraz sposobu ich wyboru z dnia 26 lipca 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1420).


Zgodnie z § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia, ogólnokrajowe organizacje właściwe dla danego funduszu promocji, w celu wybrania członków komisji zarządzającej tego funduszu, zgłaszają ministrowi, kandydatów na członków tej komisji nie później niż na 4 miesiące przed upływem kadencji członków komisji zarządzającej danego funduszu promocji.


Minister w terminie 30 dni od dnia, w którym upłynął termin zgłaszania kandydatów na członków Komisji Zarządzających Funduszy Promocji, przekazuje ogólnokrajowym organizacjom w formie pisemnej, w postaci papierowej albo elektronicznej wykaz wszystkich zgłoszonych kandydatów na członków komisji zarządzającej danego funduszu promocji, zawierający imiona i nazwiska kandydatów na członków Komisji Zarządzającej Funduszu Promocji oraz nazwy ogólnokrajowych organizacji, które zgłosiły tych kandydatów.


Ogólnokrajowe organizacje właściwe dla danego funduszu promocji w terminie 14 dni od dnia otrzymania wykazu, wybierają kandydatów na członków komisji zarządzającej danego funduszu promocji spośród kandydatów ujętych w wykazie oraz przekazują ministrowi listę kandydatów na członków komisji zarządzającej danego funduszu promocji wybranych spośród kandydatów ujętych w wykazie.


Członków komisji zarządzających powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw rynków rolnych na podstawie art. 11 ww. ustawy.

Do kiedy można zgłaszać kandydatów na członków nowych Komisji Zarządzających?



– Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Komisji Zarządzających Funduszy Promocji Produktów Rolno-Spożywczych oraz sposobu ich wyboru, ogólnokrajowe organizacje właściwe dla danego funduszu promocji w celu wybrania członków komisji zarządzającej tego funduszu, zgłaszają ministrowi kandydatów na członków tej komisji, nie później niż na 4 miesiące przed upływem kadencji członków komisji zarządzającej danego funduszu promocji.



Kto może zgłaszać kandydatów na członków Komisji Zarządzających?



– Kandydatów na członków komisji zarządzających poszczególnych funduszy promocji zgłaszają ogólnokrajowe organizacje zrzeszające producentów lub przetwórców właściwych dla danego funduszu oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych.



Czy kandydatów do Komisji mogą zgłaszać rolnicze związki zawodowe?



– Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Komisji Zarządzających Funduszy Promocji Produktów Rolno-Spożywczych oraz sposobu ich wyboru, kandydatów na członków komisji mogą zgłaszać ogólnokrajowe organizacje zrzeszające producentów lub przetwórców właściwe dla danego funduszu promocji. Ustawa oraz rozporządzenie nie określają formy zorganizowania danej organizacji.



Czym minister rolnictwa będzie się kierował podczas wyboru nowych członków Komisji Zarządzających? Czy muszą oni wykazywać się jakimiś kompetencjami i umiejętnościami? Jakie są kryteria wyboru nowych członków Komisji Zarządzających?



– Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Komisji Zarządzających Funduszy Promocji Produktów Rolno-Spożywczych oraz sposobu ich wyboru zakłada, że to ogólnokrajowe organizacje właściwe dla danego funduszu promocji, wybiorą kandydatów na członków komisji zarządzającej danego funduszu promocji spośród zgłoszonych kandydatów.


W sytuacji, gdy do takiego porozumienia nie dojdzie, tzn. nie zostanie przekazana ministrowi lista wybranych kandydatów, podpisana przez wszystkie organizacje, które kandydatów na członków komisji zgłosiły, minister wybierze w tym zakresie kandydatów na członków takiej komisji spośród zgłoszonych kandydatów, mając na względzie zapewnienie reprezentatywności komisji oraz biorąc pod uwagę wiedzę i doświadczenie kandydatów w zakresie niezbędnym do realizacji celów określonych w ustawie z dnia 22 maja 2009 r. o Funduszach Promocji Produktów Rolno-Spożywczych.


Zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Komisji Zarządzających Funduszy Promocji Produktów Rolno-Spożywczych oraz sposobu ich wyboru, zgłoszenie kandydata na członka komisji zarządzającej danego funduszu promocji zawiera: informacje na temat wiedzy (w tym wykształcenie, szkolenia/ukończone kursy/ oraz dodatkowe kwalifikacje) i doświadczenia zawodowego (w tym pełnione funkcje, zakres obowiązków) kandydata w zakresie niezbędnym do realizacji celów określonych w ustawie z dnia 22 maja 2009 r. o Funduszach Promocji Produktów Rolno-Spożywczych oraz danej branży.


Dodatkowo należy nadmienić, że zgodnie art. 11 ust. 2 ustawy, w skład komisji zarządzającej powołuje się osobę, która nie została skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, obrotowi gospodarczemu lub za umyślne przestępstwo skarbowe.

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a