Niewykluczone, że wirus przedostał się na ten obszar właśnie ze strony niemieckiej, gdyż nowe przypadki ASF u dzików wciąż są potwierdzane w Brandenburgii. Najbliższy przypadek wystąpił w odległości około 30 km od stwierdzonych w województwie zachodniopomorskim. Liczba odnotowanych przypadków ASF u dzików w Brandenburgii wynosi obecnie 402, z czego 28 wystąpiło w powiecie Sprewa-Nysa, 240 w powiecie Odra-Szprewa oraz 134 w powiecie Märkisch-Oderland. Szesnaście przypadków wykryto dotąd także w Saksonii – wszystkie w powiecie Gorlitz. W Brandenburgii udało się ogrodzić dużą część zagrożonego obszaru. W sumie zbudowano już ponad 300 km stałych ogrodzeń.
W Polsce wirus wystąpił łącznie w dziesięciu województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim, a liczba przypadków ASF u dzików w całym ubiegłym roku wyniosła prawie 4 tys. W 2019 roku w grudniu wirus afrykańskiego pomoru świń pojawił się na zachodzie kraju w województwie lubuskim. W grudniu 2020 roku w kolejnym województwie – zachodniopomorskim.
Rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed wirusem, mogą od 31 grudnia ub.r. do 28 lutego br. składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o pomoc. Maksymalne dofinansowanie to 100 tys. zł w całym okresie realizacji PROW 2014–2020, a wysokość dofinansowania nie może przekroczyć 80% kosztów kwalifikowalnych. O wsparcie mogą wystąpić rolnicy, którzy utrzymują nie mniej niż 50 świń lub zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach wariantu "Zachowanie lokalnych ras świń" i chcą wykonać inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa ASF.
Pomoc można otrzymać na utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa w urządzenia do dezynfekcji, wykonanie inwestycji, dzięki której świnie będą utrzymywane w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach z osobnym wejściem, niełączących się z pomieszczeniami, w których znajdują się inne zwierzęta. Wsparcie może być również przyznane na wykonanie ogrodzenia chlewni.
Tymczasem Belgia 21 grudnia 2020 roku została oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) za wolną od afrykańskiego pomoru świń w odniesieniu do dzików i trzody chlewnej. Oświadczenie o uzyskanie statusu kraju wolnego Belgia złożyła 27 października. Przywrócenie go potwierdza oficjalne zwalczenie choroby na jej terytorium i ułatwi międzynarodowy handel produktami wieprzowymi. Pozwala to na wznowienie negocjacji z krajami trzecimi, które nałożyły embargo na belgijską wieprzowinę.