Redukcja emisji gazów pochodzących z produkcji zwierzęcej nabiera coraz większego znaczenia. O ile dotychczas koncentrowano się na usuwaniu emisji gazów na zewnątrz obiektów inwentarskich, o tyle obecnie działania skupiają się na prewencyjnym ich ograniczaniu, które dotyczy również producentów mleka. Hodowcy bydła zobowiązani są do poszukiwania i skutecznego wdrażania rozwiązań ograniczających emisję amoniaku. Duża ilość amoniaku powstaje (w stosunkowo krótkim czasie) z 15 do 20 litrów moczu, które każdego dnia oddaje krowa. Problem ten rozwiązuje holenderska firma Hanskamp, która oferuje rewolucyjny wręcz produkt – toaletę dla krów (Cow Toilet). Ten innowacyjny system składa się ze stacji żywienia i urządzenia do zbierania moczu. Pod koniec wydawania paszy bodziec zewnętrzny używany jest do wywołania odruchu oddawania moczu, który pobierany jest oddzielnie od każdej krowy, nie wywołując przy tym niepotrzebnego stresu. Tak więc wczesne oddzielenie kału od moczu ogranicza emisję amoniaku na korytarzach spacerowych, przez co poprawiona zostaje jakość powietrza w oborze. Ponadto posadzki pozostają również czystsze, co pozytywnie wpływa na stan racic. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest fakt, że hodowca może selektywnie gromadzić odchody, które następnie mogą zostać wykorzystane w produkcji roślinnej gospodarstwa lub do wytwarzania energii, a tym samym przyczynić się do jeszcze bardziej zwiększonej wydajności składników odżywczych.
System monitorowania cieląt (fot. 2)
Firma Futuro Farming GmbH opracowała system monitorowania cieląt. Dzięki ciągłemu monitorowaniu cieląt i szybkim informacjom zwrotnym dla hodowcy, system umożliwia skuteczne monitorowanie zdrowia każdego cielęcia w stadzie. System wykorzystuje nieinwazyjne i bardzo precyzyjne czujniki podczerwieni, które wykrywają wzorce zachowań cieląt. Dane z czujników są szybko oceniane za pomocą sztucznej inteligencji, a następnie opracowywane są prognozy dotyczące potencjalnie rozwijających się chorób. Informacje te udostępniane są hodowcy za pośrednictwem aplikacji i platformy internetowej. Dzięki wcześniejszemu leczeniu ciągłe monitorowanie cielęcia i szybkie przekazywanie informacji rolnikowi może pomóc złagodzić przebieg chorób i zmniejszyć śmiertelność cieląt. Dzięki szybkiemu leczeniu cielęcia, szczególnie w ciągu pierwszych kilku dni życia, system monitorowania może bezpośrednio przyczynić się do ochrony cielęcia i jego zdrowia, a tym samym może znacznie poprawić dobrostan zwierząt.
Higiena stacji odpajania cieląt – Alma Pro Hygieneset (fot.3)
O tym, jak ogromne znaczenie ma właściwa higiena w odchowie i żywieniu cieląt wie każdy hodowca. Ryzyko przenoszenia chorobotwórczych patogenów z cielęcia na cielę występuje szczególnie podczas żywienia automatycznego. Alma Pro Hygieneset to innowacyjny produkt, który do swojego portfolio dołączyła firma URBAN GmbH. Mowa tu o stacji odpajania cieląt, która wyposażona jest w specjalny zestaw wykorzystujący promieniowanie UV-C do redukcji drobnoustrojów. Promieniami UV-C naświetlana jest woda, z której sporządzane jest pójło. Takie rozwiązanie zapewnia (z higienicznego punktu widzenia) doskonałą jakość wody. Jeżeli do tego dodamy jeszcze fakt, że dodatkowo napromieniowaniu ulega również smoczek, po każdym wyjściu cielęcia ze stacji, to możemy mieć pewność, że ograniczona zostaje liczba szkodliwych patogenów. Zmniejszone jest również ryzyko przenoszenia drobnoustrojów przez cielęta oraz spada tempo ich namnażania. W porównaniu z innymi metodami dezynfekcji Alma Pro Hygieneset jest bezpieczną i wolną od chemikaliów metodą redukcji drobnoustrojów.