Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Nowa linia nawozów w Grupie Azoty

Data publikacji 07.03.2021r.

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Niemal równocześnie z poszerzeniem oferty nawozowej, spółka znana dotychczas jako Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych "Fosfory" Sp. z o.o., będzie prowadzić działalność pod marką Grupy Azoty jako Grupa Azoty "Fosfory" sp. z o.o. Celem rebrandingu jest pełna integracja spółki z Grupą Azoty oraz wykorzystanie siły marki do zwiększenia przychodów ze sprzedaży.

r e k l a m a

Fosfarm to linia

nawozów wieloskładnikowych produkowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w tym gospodarki o obiegu zamkniętym. Jak mówiła dr Agnieszka Krawczyk – manager ds. agronomii, Grupa Azoty S.A. – to nawozy z linii Fosfarm wzbogacone w wapń, magnez, siarkę i mikroskładniki – miedź i cynk. Co warto podkreślić, zawarty w nawozie fosfor, wapń, magnez i mikroskładniki, w całości pochodzą z zasobów odnawialnych.
Na początku na rynku dostępne będą dwa produkty: od marca Fosfarm 4-10-15 oraz od kwietnia Fosfarm 4-8-21. Nawozy te będą dostępne w sprzedaży w opakowaniach typu big bag 500 kg oraz w workach 50 kg na palecie. Nawozy Fosfarm będzie można kupić w autoryzowanej sieci dystrybucji nawozów Grupy Azoty. Już teraz producent zapowiada, że w ramach rozwoju linii będzie planować wprowadzenie kolejnych formuł nawozowych.

Fosfor w nowych nawozach

jest rozpuszczalny w cytrynianie amonu i wodzie, w tym ¼ fosforu jest rozpuszczalna w wodzie. Nawozy te zawierają azot amonowy, magnez i siarkę, które ułatwiają pobieranie fosforu przez rośliny – tzw. synergizm pierwiastków. Związki fosforu rozpuszczalne w tych dwóch substancjach wykazują porównywalną skuteczność niezależnie od terminu aplikacji, o ile są umieszczone na odpowiedniej głębokości w glebie.
– Tworząc linię Fosfarm, naszym celem było racjonalne i efektywne wykorzystanie składników pokarmowych zawartych w nawozach. Chcieliśmy uzyskać optymalny i dobry jakościowo plon, ograniczając jednocześnie zanieczyszczenie i chroniąc potencjał produkcyjny środowiska. Ten cel był możliwy do osiągnięcia m.in. dzięki współpracy w ramach całego segmentu Agro Grupy Azoty. Kolejny krok, jakim jest pełny rebranding z pewnością pozwoli nam wykorzystać możliwości, jakie daje nam to, że jesteśmy częścią Grupy Azoty – mówi Wojciech Dawidziuk, prezes zarządu Grupy Azoty Fosfory.

Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a