Przedawnienie chwilówki
YArtykuł 117 Kodeksu cywilnego przewiduje, że roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia. Zgodnie z art. 118 k.c., roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (w tym z tytułu pożyczek udzielanych przez banki lub parabanki) przedawniają się po 3 latach liczonych od terminu, w którym pożyczka ma być spłacona. Koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego. Jeśli zatem termin spłaty pożyczki brata przypadał na 2017 rok, to termin przedawnienia roszczenia upłynął z końcem 2020 roku.
Firma może próbować odzyskać dług od brata, ale mało prawdopodobne, by skierowała sprawę na drogę sądową. Od 9 lipca 2018 roku obowiązuje przepis (art. 117 § 2[1] k.c.), w myśl którego po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi. Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Oznacza to, że jeśli wierzyciel będący przedsiębiorcą występuje z pozwem przeciwko konsumentowi, sąd ma obowiązek z urzędu zbadać, czy dług jest przedawniony. Jeśli doszło do przedawnienia, powództwo zostanie oddalone. Jednak w wyjątkowych przypadkach sąd może, po rozważeniu interesów stron, nie uwzględnić upływu terminu przedawnienia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi, jeżeli wymagają tego względy słuszności.
Firma windykacyjna nie może dochodzić wydania nakazu zapłaty w uproszczonym postępowaniu elektronicznym, ponieważ zgodnie z art. 505[29a] Kodeksu postępowania cywilnego, w tym postępowaniu mogą być dochodzone tylko roszczenia, które stały się wymagalne w okresie 3 lat przed dniem wniesienia pozwu. Mało prawdopodobne jest też dochodzenie roszczenia w innym trybie, skoro wiadomo, że sąd z urzędu rozpatrzy kwestię przedawnienia roszczenia. Brat może więc skontaktować się z firmą i powiedzieć lub napisać, że nie zamierza spłacać długu, ponieważ roszczenie uległo przedawnieniu. Może też zaproponować spłatę pod warunkiem umorzenia części należności. ●