Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Z systemem Elvio kontrola niestraszna

Data publikacji 07.03.2021r.

Zespół doradców Agraves opracował system Elvio do zarządzania produkcją w gospodarstwie i grupami producentów rolnych.
– Bezpośrednia wieloletnia współpraca z gospodarstwami zaowocowała powstaniem programu do zarządzania produkcją, w którym raz wprowadzone dane ułatwiają realizację kolejnych obowiązków administracyjnych związanych z prowadzeniem działalności rolniczej, przy tym zmniejszają ilość czasu spędzanego przed komputerem – twierdzi Roman Zapała, szef Działu B+R w Agraves.
Aktualizowane na bieżąco informacje o stanie i wielkości produkcji pozwalają na pełną kontrolę stada. Program jest przygotowywany tak, aby możliwe było automatyczne przenoszenie niezbędnych danych do Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wymiana danych pomiędzy Elvio i IRZ Plus, które podlegają obowiązkowi zgłoszenia, to znaczące usprawnienie dla producentów zwierząt. Rolnik otrzymuje też informacje zwrotne na temat statusu zarejestrowanego zgłoszenia oraz w przypadku ewentualnych problemów z przesłaniem danych do ARiMR.
Podstawą produkcji zwierzęcej jest kontrola żywienia. Program umożliwia zbieranie i analizę danych dotyczących przygotowanych i zadanych mieszanek paszowych, a także porównanie aktualnych i wcześniejszych dawek oraz monitoring stanów magazynowych. System wyposażony jest także w moduł produkcji roślinnej z kartami pól i ewidencją zabiegów związanych z nawożeniem azotem, uwzględniającym automatycznie zastosowaną dawkę azotu z nawozów sztucznych i naturalnych. Podobnie prowadzona jest ewidencja zabiegów ochrony roślin. Raporty dotyczące powierzchni upraw, wielkości zbiorów, plonów dla zakończonych oraz bieżących cykli produkcyjnych dają rolnikowi pełną informację o gospodarstwie.
– W przypadku producentów trzody chlewnej ważna jest również dokumentacja wymagana w związku z bioasekuracją. W programie rejestr środków transportu wjeżdżających na teren gospodarstwa jest prowadzony automatycznie na podstawie dostaw surowców czy warchlaków oraz odbioru świń. Można bardzo łatwo wygenerować spis posiadanych zwierząt na dany dzień według grup technologicznych. Ewidencje w bioasekuracji sprawiają, że spełnienie obowiązków z nią związanych nie jest już tak uciążliwe i czasochłonne – przekonuje Roman Zapała.
System umożliwia też obsługę grup producentów rolnych i ewidencję obrotu zwierzętami, w tym stały monitoring wymogu sprzedaży minimum 80% produkcji za pośrednictwem grupy przez każdego z członków.
– W Polsce funkcjonuje 745 grup, z czego 289 to grupy producentów trzody chlewnej. W ciągu 4 lat zarejestrowano ich 228. Najwięcej w Wielkopolsce. Taki system jest wsparciem w ich funkcjonowaniu i umożliwia spełnienie wymaganych celów działania grupy określonych ustawą – uważa Mikołaj Baum, prezes Agraves.

Dominika Stancelewska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a