Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zanik rui u krów mlecznych

Data publikacji 07.03.2021r.

Przyczyną niepłodności u krów, szczególnie wysokomlecznych, są bardzo często zaburzenia czynności cyklu rujowego. Brak rui to stan fizjologiczny narządów rozrodczych, których objawem jest brak cyklicznych zmian czynnościowych i morfologicznych na jajnikach, błonie śluzowej macicy i zewnętrznych narządach rozrodczych. Cechą charakterystyczną jest brak zewnętrznych objawów rujowych.
Brak rui (acyklia patologiczna) jest stanem, który powodować mogą takie czynnik jak:

r e k l a m a

wrodzone wady rozwojowe układu rozrodczego, jak np. brak lub niedorozwój jajników, obojniactwo oraz frymartynizm u jałówek (od urodzenia, bezpłodna, z niedorozwiniętymi narządami płciowymi, pochodząca z różnopłciowej ciąży bliźniaczej),
pozapalny zanik jajników, torbiele jajnikowe, obecność ciałek żółtych przetrwałych lub rzekomociążowych.

Przy niedorozwoju jajników u jałówek mówi się najczęściej o jałowości absolutnej, wówczas bardziej skuteczne są działania preferencyjne, polegające na regularnym badaniu ginekologicznym jałówek przeznaczonych do rozrodu lub ewentualnym ich wybrakowaniu. Należy zaznaczyć, że fizjologiczny zanik rui jest stanem przejściowym i nie wymaga leczenia. Najczęściej spotykaną przyczyną braku rui jest obecność na jajnikach ciałek żółtych przetrwałych lub rzekomociążowych oraz torbieli jajnikowych. Ciałko żółte przetrwałe pozostaje na jajniku i nie zanika, a wydzielając hormon – progesteron – blokuje występowanie cyklu. Ciałko żółte nie zanika w następstwie obecności w macicy:

zmacerowanego lub zeschniętego płodu,
wydzieliny zapalno-ropnej,
chorobowych zmian w ścianie macicy (endometritis).

Przyczyną powstania ciałka żółtego przetrwałego jest brak lub niedostateczne uwalnianie naturalnego czynnika luteolitycznego (PgF2d) wskutek patomorfologicznych zmian zapalnych błony śluzowej macicy. Rozpoznanie polega na prenatalnym badaniu, dwukrotnie w odstępie 8–15 dni. Jeżeli przy następnym badaniu ciałko żółte znajduje się w tym samym miejscu i nie ulega zmianie, można je uznać za przetrwałe. Jeżeli w powtórnym badaniu wykazane jest nowe ciałko żółte, to znaczy, że cykl przebiega normalnie, a wystąpiła cicha ruja.
Torbiele jajnikowe mają obecnie mniejsze znaczenie w zaburzeniach funkcji jajników. Diagnozowane torbiele na jajniku są przyczyną ciągłej rui (nimfomenia) lub całkowitego jej braku. Produkują bardzo dużo progesteronu, który blokuje rozwój pęcherzyków jajnikowych i wystąpienie rui.

Prof. dr hab. Adam Traczykowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a