Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zrównoważone dzięki innowacjom

Data publikacji 07.03.2021r.

Podczas niedawnej dyskusji pt. Otwarte innowacje: współpraca a zrównoważona przyszłość w ramach programu Future of Farming Dialogue Bob Reiter, dyrektor ds. badań i rozwoju Bayer Crop Science, podsumował współpracę z partnerami. Perspektywę innowacji oraz najnowszych rozwiązań, które zagwarantują stabilną przyszłość rolnictwa, omawiali również prezesi i dyrektorzy generalni firm Pairwise, Rantizo i Oerth Bio.

– Jako lider w dziedzinie rolnictwa, Bayer zaangażowany jest w rozwój modelu otwartych innowacji – podkreślił Bob Reiter. – Ta strategia badawczo-rozwojowa pozwala nam jednoczyć siły z partne­rami różnej wielkości – od start-upów i podmiotów działających na szeroką skalę, po instytucje aka­de­mickie i organizacje biznesowe o ugruntowanej pozycji. Chcemy aktywnie poszukiwać nowych kreatywnych pomysłów w całym ekosystemie innowacji. To nie tylko dynamizuje zmiany w myśleniu, ale też wspiera dzisiejsze rolnictwo, pozwalając jednocześnie kształtować jego model dla przyszłości.

r e k l a m a

Edycja genów jest kluczem

dla poszukiwania lepszych rozwiązań i większych możliwości wyboru dla rolników i konsumentów. W takie projekty Bayer inwestuje. Dzięki współpracy badawczo-rozwojowej z Pairwise, Broad Institute i innymi wyspecjalizowanymi podmiotami, Bayer uzyskuje dostęp do najlepszych narzędzi edycji genomu. Z perspektywy wiedzy o roślinach upraw­nych oznacza to przełom w poprawie wydajności i łatwiejszego zbierania plonów.
– Takie narzędzia, jak edycja genów podsuwają nowe rozwiązania w obliczu wyzwań związanych z żywnością, przed którymi stoją zarówno producenci, jak i konsumenci – podkreślił dyrektor generalny Pairwise, Tom Adams. – Dzięki partnerstwu z Bayer spółka Pairwise rozwija rozwiązania, które przyspieszą rozwój innowacji i przyniosą bardziej wyraziste modyfikacje w sposobie upraw i zbiorze żywności.
Rozwój autorskich technologii uprawy roślin i zastosowania edycji genomu przyspieszyć ma m.in. współpraca badawcza Bayer z francuską spółką biotechnologiczną Meiogenix. Współpraca ma wielki potencjał – może zaowocować bardzo potrzebnymi ulepszeniami w zakresie zdrowia roślin i wartości odżywczych upraw. Rolnicy będą mogli wydajniej i w sposób bardziej zrównowa­żony uprawiać ulepszone odmiany.

Program Leaps by Bayer

i realizowane w jego ramach inwestycje (na przykład wkład w spółkę Rantizo) mają udoskonalić precyzję aplikacji środków ochrony roślin z powietrza przy jedno­czesnym zmniejszeniu gęstości gleby. Precyzyjna aplikacja oranicza ilości stosowanych substancji i redukuje emisję dwutlenku węgla. Takie są korzyści wykonywania oprysków z rolniczych dronów i tym zajmuje się Rantizo. Technologia wykorzystuje precyzyjne dane lokalnej charakterystyki upraw, a drony dostarczają odpowiednich substancji dokładnie tam i tylko tam, gdzie są potrzebne.
Bayer współpracuje także ze spółką Targenomix (to start-up wykorzystujący narzędzia genomiczne do identyfikacji nowych sposobów działania substancji w zwalczaniu chwastów), start-upem pod nazwą OerthBio (zajmuje się rozwiązaniami bazującymi na unikalnej platformie degradacji białek do ochrony upraw przed chwastami, owadami i chorobami, potencjalnie zmniejszając potrzebę chemicznej ochrony). To wybrane przykłady finansowania innowacji z programu Leaps by Bayer. Jest ich znacznie więcej.
– Wszyscy w Bayer wierzymy, że każda inwestycja w innowacje powinna być również inwestycją w zrównoważony rozwój – dodaje Bob Reiter – toteż wciąż poszukujemy partnerów z różnych sektorów na całym świecie, aby zrealizować naszą wizję "Zdrowie dla wszystkich, głód dla nikogo". Innowacja to ciągły cykl poszukiwań, odkrywania, testowania i tworzenia, a my nie mamy najmniejszych wątpliwości, że postęp można osiągnąć tylko wtedy, gdy wykorzystamy innowacyjne pomysły w dążeniu do zmian.

Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a